Uğur Mumcu Gerze’de Anıldı….

Gerze Atatürkçü Düşünce Derneği, 25 yıl önce aramızdan ayrılan Usta Gazeteci Uğur Mumcu’yu anmak için 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 12.00’ de ismini taşıyan Uğur Mumcu Meydanında vatandaşlar ile bir araya geldi. Anma programı saygı duruşu ve ardından söylenen İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gerze Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hüseyin Şahin gerçekleştirdi.

“Bugün 24 Ocak 2018. Bundan tam 25 yıl önce yani 24 Ocak 1993 tarihinde kahpece ve haince düzenlenen suikast sonucu aramızdan ülkemizin nadir yetiştirdiği büyük ve devrimci bir yazarı, bir Atatürk sevdalısını, Kalpaksız Kuva-yi Milliyeci Uğur Mumcu’yu anmak için bir araya geldik. Değerli dostlarım ne hazindir ki Ocak ayı özellikle mi seçilmiştir bilemiyorum. Ocak ayı denilince birileri bir yerlerden düğmeye mi basıyor bilemiyorum. Profesör Doktor Muhammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Metin Göktepe, Kerem Gürsoy, Çetin Emeç,Ümit Kaftancıoğlu, Hrant Dink, Profesör Doktor Necip Hablemitoğlu ve tabii ki Uğur Mumcu.Onun için yılın ilk ayları biz insanlara umut verir diye düşünürken ben nedense artık bu ayı sevmiyorum. Uğur Mumcu gibi daha birçok vatansever Ocak aylarında suikaste uğrayarak ebediyeten aramızdan ayrılmışlardır. Biraz önce isimlerinizi saydığım bunlardan Doçent Doktor Bahriye Üçok, Profesör Doktor Muhammer Aksoy,Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve daha niceleri saymakla bitmiyor maalesef.

Uğur Mumcu devrimci bir inanç ve mücadelenin adıdır. Uğur Mumcu, Mustafa Kemal düşüncesinin 21.yüzyılda bayraklaşan kalpaksız bir mizacının adıdır. Değerli dostlar söylenecek daha çok söz var. 25 yıldan bu yana sevgili Uğur Mumcu’yu hep özlemle andık, hala onu çok özlüyoruz ve her zaman da özleyeceğiz.

Uğur Mumcu hakkında methiyeler düzecek değiliz. Halkımız onu ne kadar büyük ve hiçbir baskıdan korkmayan devrimci vatansever biri olduğunu en az bizler kadar biliyor. Ancak bu suikastlerden medet umanlar şunu iyi bilsinler ki Uğur Mumcu’lar hiç ölmezler. Sevgili Uğur Mumcu’yu özgürlük ve bağımsızlık uğruna ve hayatı pahasına verdiği mücadeleden dolayı saygılarımız ve şükran duygularımız ile anıyoruz. Işıklar içinde yatsın, ruhu şad olsun. Katılımlarınızdan dolayı sizlere en içten duygularımla teşekkür ediyorum.”

Haber: Özge İnce

Gerze Gündem Haber

Boyabat Gündemi hakkında 16650 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.