Türkeli’de festival coşkusu…..

 

Türkeli Belediyesi tarafından her yıl geleneksel hale gelen Tarihi Türkeli Panayırı, Plaj Şenlikleri ve Bal Festivali kapsamında ‘Petekte En Ağır Bal Yarışması’ ve ‘En Güzel Buzağı Yarışması’ düzenlendi.

Türkeli Belediye Meydanı’nda gerçekleşen yarışmalarda, hem yarışmaya katılanlar,  hem de izlemeye gelen vatandaşlar güzel bir gün yaşadı.

Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, programda yaptığı konuşmada, her yıl düzenlenen festival programlarında bazı etkinliklerin, geçtiğimiz günlerde yaşanan, ülkenin birliğine kast edilen hain saldırından dolayı iptal ettiklerini söyledi.

Birlik ve beraberliğin etkilenmeyeceği bazı etkinliklerin yapılmasına karar kıldıklarını belirten Başkan Özcan, “Bu yıl biliyorsunuz, hiçbirimizin kabul etmediği, gönlümüzün ve kalbimizin kırıldığı bir olay yaşadık. Ülkenin bekası ve birliğini bozucu hain bir olayla karşılaştığımız için on gün süren programımızın, belli bir kesimlerini iptal ettik fakat, birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi etkilemeyecek olan bazı organizasyonları yapma kararı aldık. Panayıra devam ediyoruz, çünkü panayır halkımızın ihtiyaçlarının karşıladığı bir etkinlik. Plajda deniz şenlikleri etkinliğimizi yaptık, bugün de köylümüzün köyde durmasını teşvik edici, ilçemizde olabileceğinin en iyisini insanlarımıza göstermek amacıyla tertiplediğimiz bal yarışmamız var. Bunu Türkeli’de, Türkiye’de marka yapmış balın ismini Türkeli’nin de başarabileceğini göstermek amacıyla sürdürüyoruz, mücadele ediyoruz. Çünkü ilçemizin coğrafyası, ilçemizin orman florası Türkiye’de nadide olan yerlerden birtanesi. Gerek ekolojik bitki olarak, gerekse orman florası olarak balın en kaliteli olabileceği bir yerlerden bitanesidir Türkeli. Bununla teknik araştırmalar da yapıyoruz, bunun uygulanması için de böyle bir etkinlik oluşturduk.

İki yıldır balda sıkıntı vardı, bal akımı diyor balcı arkadaşlar, mevsimin iyi gitmemesi sebebiyle geçen yıllarda sıkıntı vardı, ama çok şükür bu sene balcılarımızın yüzleri gülüyor, bu sene rekolte yüksek, bu işi yapan arkadaşlarımın markalaşmaya doğru gittiğini gördükçe de bu bizim hoşumuza gidiyor. Doğru yolda olduğumuzun kanıtı olarak bizi mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Petekte en ağır balın seçildiği ‘Petekte En Ağır Bal Yarışması’nda birinci, 4.966 gram ile Ahmet Hamdi Kaya, ikinci 4.472 gram ile Satı Akın ve üçüncü 4.430 gram ile Yakup Özdemir oldu.

‘En Güzel Buzağı Yarışması’nda ise hayvanlarını günler öncesinden hazırlayan hayvancılık işi ile uğraşan vatandaşlar, komite ve izleyenlerin huzuruna buzağılarını sundular. Oldukça ilgi gören yarışmada birinci, Ahmet Demir’in buzağı, ikinci Fatih Oktay ve Ercan Demir’in buzağıları ve üçüncü Raif Demir’in buzağısı oldu.

Yarışmalara katılanlara belediye tarafından hazırlanan gozlu börek ve ayran ikramı yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.