Türk Milleti’nin İstiklâl Marşı Doksan Beş Yaşında. Kutlu Olsun…

ülkü1

Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy, bundan tam 95 yıl önce cephede varlık-yokluk savaşı veren “Kahraman Türk Ordusu” ithaf ettiği “İstiklal Marşı’na” Hz. Muhammed’in (s.a.v) Hz.Ebubekir’le hicret sırasında sığındıkları mağarada seslendiği gibi seslenmiş ve “Korkma!” demişti.

ülkü2

Korkma hitabı, bir acziyetin, zayıflığın değil teslimiyetin ifadesidir.  “Korkma, Allah bizimle beraberdir.”

Milletiyle hemhal olmuş, milli bir fikir adamı olan Âkif’in ısrarlar üzerine Büyük Millet Meclisi’nin vereceği ödülü almamak şartıyla yazdığı milli marşımız; ordumuza cesaret, milletimize özgüven kazandırmış, düşmana korku salmıştı.  “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım” ülküsüyle, Türk Milletinin zulmü, esareti ve sömürüyü kabul etmeyeceğini alçakça yaşamayacağını haykırmış, dağları yırtıp çıkan engel tanımayan milletin yeniden bir Ergenekon destanı yazacağına olan inancını beyan etmişti.  Hakka tapan milletin bağımsızlığı kolay kazanılmamıştı, kolay da korunamayacaktı. Türk Milleti istiklâlinin bedelini kanıyla, canıyla, malıyla ödemişti, muhafazası için de pahası ödenecekti. 12 Mart 1921’de Hamdullah Suphi Bey tarafından defalarca coşkuyla okunan, Mustafa Kemal başta olmak üzere bütün milletvekillerinin ayakta alkışladığı bu kutlu marşın TBMM’nin oy birliğiyle kabul edilişinin 95. yılında her satırını, her kelimesini tekrar tekrar okuyup üzerinde düşünmeli ve idrak etmeliyiz.

Bu vesileyle Mehmet Âkif Ersoy’u rahmetle hatırlıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, Milli bağımsızlığımızın kutlu mücadelesinde bulunan bütün kahramanlarımıza rahmet diliyoruz.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Boyabat Temsilciliği

 

Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.