Tavuk ve Yumurtaya Zam Üstüne Zam Geldi, Vatandaş İsyan Etti…!!!!

“Tavuk ve yumurta fiyatları arttı. Sektör temsilcileri, Avrupa, İran, Ukrayna gibi ülkelerde görülen kuş gribi vakaları ile döviz kurlarındaki yükselişin zamları beraberinde getirdiğini söyledi.”

Son 1,5-2 aydır dünyada tavuk hastalıklarının ortaya çıktığını; İran’da, Ukrayna’da ve Avrupa Birliğine (AB) bağlı bir çok ülkede kuş gribi vakalarının görüldüğünü dile getiren Asım Şarküteri İşletmecisi Asım Semiz, ”Bu gelişmeler Türkiye’nin söz konusu bölgelerde daha iyi bir pazar elde etmesini sağladı ve yurt dışı piyasalarında fiyat artışı oldu” dedi.

Semiz, “Yumurtanın fiyat artışında temel sebep bu. İran ciddi bir yumurta üreticisiydi. Fakat şu an İran da yumurta istiyor. Kendileri yumurta satarken, yumurta alır duruma düştü. Lojistik avantaj nedeniyle Irak, İran gibi ülkelerin hepsi Türkiye’den talepte bulundu.

Yurt dışına giden yumurtanın 360 adedi 17 dolardan 30-32 dolara yükseldi. Yurt dışındaki bu talep, iç piyasadaki yumurta fiyatlarını artırdı. Serbest pazarda 3 haftada yüzde 50 civarında yükseldi. Ancak ucuzken zararına 6-7 ay çok mal sattık.”

Semiz, geçen hafta tavuğun kilosuna yüzde 7-10 arası zam geldiğini söyledi. Sinop’taki kasaplarda tüm pilicin kilosunun 8-10 lira arasında, parça but, kanat gibi çeşitlerinin ise 10-19 lira arasında değiştiğini belirtti.

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ!

Pazarcılar da, yumurta fiyatlarının 3 haftadır yüksek seyrettiğini ifade etti. Tüketiciler, ”Kırmızı et çok pahalı bu nedenle alamıyoruz. Beyaz et tüketiyorduk, protein ihtiyacımızı da büyük oranda yumurtadan sağlıyorduk. Artık bunları da daha az tüketeceğiz” şeklinde görüş belirtti

Kaynak: Haber 57

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17609 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.