Tarihi lahitler yalak olmuş!…

tarihi_lahitler_yalak_olmus_h13563

 

Sinop’ta jandarma tarafından başlatılan çalışma kapsamında, bir evin bahçesinde Roma dönemine ait iki adet lahit ile birlikte taş yapılı 5 adet tarihi eser ele geçirildi. Lahitlerin yalak olarak kullanıldığı anlaşıldı.

 

Edinilen bilgiye göre İl Jandarma Komutanlığı ekipleri  merkeze bağlı Osmaniye köyünde bir evin bahçesinde tarihi taş yapılar fark edildi. Ardından jandarma ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile Müze Müdürlüğü arkeologları bahse konu bahçede araştırma yaptı. Yapılan incelemede evin bahçesinde kültür varlığı niteliğinde; Roma dönemine ait 2 adet lahit, 1 adet dibek taşı, 1 adet profilli mimari parça ve yarım vaziyette sütun kaidesi tespit edildi. Tasnif ve tescile tabi müzelik değerde olan toplam 5 adet eserin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 6. maddesi kapsamında Müze Müdürlüğünce el konuldu.

 

Tarihi lahitlerin kaçakçılık kapsamında değil, yalak olarak kullanıldığı tespit edilirken, şahıs hakkında soruşturma başlatıldı.
b(1328) copy
(Visited 80 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 16356 makale
Boyabat Gündemi

15 yorum

  1. a Ritonavir is also a CYP2C9 CYP2C19 CYP2D6 Inhibitor and CYP3A inducer purchase cialis online And with erectile dysfunction treated like a pop culture reference instead of a real medical condition which it is it s understandable that men would look for alternative outlets for obtaining medication

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.