Suriyeli Mültecilerin Roma Hayali, Sinop Gerze’de Bitti…..

müll

Usta oyuncular İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı. Türk sinemasının kült filimlerinden Banker Bilo’daki insan kaçakçılığı hikayesi bu kez İstanbul ve Sinop arasında yaşandı.

 

Geçen aylarda savaştan kaçarak illegal yollarla Türkiye’ye giren buradan da Romanya’ya geçmeye çalışan Suriye. Filistin ve İrak uyruklu 12 mülteci istanbul’da insan kaçakçıları ile tanıştı. Avrupa’ya girmeye çalışan yasları 20 ile 30 arasında olan mülteciler, insan kaçakçılarının önerisi ile Yunan adaları yerine Romanya’ya gitmeyi kabul etti.

 

Mülteciler Romanya’ya götürülmek için insan kaçakçılarına kişi başı 3 bin dolar para ödedi. 12 mülteci. İstanbul’da gece saatlerinde bindirildikleri kamyonla 10 saat süren bir yolculuk yaptı. Mola vermeden yapılan yolculuğun sonunda insan kaçakçıları mültecileri kamyondan ‘Romanya’ya geldiniz’ diyerek indirdi. İnsan kaçakçıları ile vedalaşan mülteciler bir süre sonra Türkiye’de olduklarını anladı.

Mülteciler Sinop’ta vatandaşların da yardımıyla karakola giderek insan kaçakçılarıyla ilgili şikayette bulundu. Sinop Gerze Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmada, mültecileri dolandıran insan kaçakçıları yakalandı. Üç inşan kaçakçısı Y.K., A.F., G.K. hakkında dolandırıcılık ve göçmen kaçakçılığı suçundan dava açıldı.

Haber: Karşı

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 16856 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.