Sinop’ta Uğur Mumcu, Sinop’ta İsminin Verildiği Meydanda Anıldı…

Ankara’daki evinin önünde bombalı saldırıyla katledilen gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında Sinop’ta isminin verildiği meydanda anıldı. Sinop Belediyesi tarafından Uğur Mumcu’nun heykeli isminin verildiği meydana dikildi.

Uğur Mumcu Meydanı’na yerleştirilen heykeli önünde toplanan yüzlerce vatandaş, gazeteci Uğur Mumcu için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Törende yapılan konuşmaların ardından Mumcu’nun anısına müzik ve şiir dinletisi yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Barış Karadeniz; “Uğur Mumcu bundan 30 yıl önce evinin önünde hain bir saldırı sonucu katledildi. Mumcu, ‘Ben terörün karşısındayım, ben laikim, Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm’ demişti. Söylediği yaptığı sadece iyi araştırma ve gazetecilik yapmaktı. Maalesef katledildi. Üzgünüz. Saygıyla sevgiyle anıyoruz. Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde Uğur Mumcu’nun sadece söylediği şey bu ülkenin gerçekleriydi.

30 yıl önce söylediği şeyler bugün de geçerli. Aynısı öngörüleriyle bugün geçerli olmuş. Ne dedi 30 yıl önce? “Bu tarikatlara üye olan çocuklar 30 yıl sonra general olacak.” Dedi. “Laiklik düzenine, Cumhuriyetçiliğe karşı çıkacak. Ayaklanacaklar.” Demişti. Aynısı yaşadık. Onun için Uğur Mumcu’nun çizgisinde Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Cumhuriyetçi bir anlayışımızla önümüzdeki seçimlerde bu zihniyetlere “dur” diyeceğiz. Aynı zamanda burası eskiden Uğur Mumcu Meydanı’ydı, Kent Meydanı Projesi’nden sonra bazı kişilerde bir takım şüphe uyanmıştı burası değişecek mi diye. Belediye başkanımız böyle güzel bir heykel yaptı, burayı da tekrar Uğur Mumcu Meydanı olarak Sinoplulara armağan etti.”

Törende bulunmayan fakat gönderdiği mesajı okunan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ise; “”Ne kadar çok öldük yaşamak için” diyor şair Onat Kutlu şiirinde. İnsanca yaşamak, gelecek nesillere kardeş ve özgür bir ülke bırakabilmek için ne acı günler,ne mücadelelerden geçildi. Sivas’ta tek suçu bağlama çalmak olan canlar diri diri yakıldı.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 16856 makale
Boyabat Gündemi