Sinop’ta Tehlikeli Gelişme (Durum İyi değil..!)

wp-tims

 

Sinop ırkı arıların kaybolması nedeniyle Erfelek ilçesine özgü Kestane balında tehlike çanları çalıyor. Verim 2 yılda yüzde 60 düştü.

Sinop’un ünlü kestane balı üretimi son 2 yılda yaklaşık yüzde 60 oranında düştü. 2013 yılında 12 kilogram olan ortalama verim, 2014 yılında 8 kilogram, 2015 yılında ise 5 kilograma kadar geriledi. Kestane balında ki büyük düşüşün hastalıklara dayanıklı yerli Sinop arı ırkının kaybolması olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca,kestane balındaki verim düşüklüğünün tehlike sınırlarında olduğunu söyledi. Arıların büyük sıkıntı içinde olduklarını belirten Ali Koca,Arıcılarımız neredeyse artık arıcılık yapamayacak duruma geldi” dedi.   bal verim düşüklüğünün nedenlerini araştırmak için uzmanlar ile yapılan görüşmelerde ise; genel tespitlere ek olarak tüm dünyaya yayılmış ve ülkemizi de etkisi altına alan arı sindirim sistemi paraziti Nosema ‘serena’ hastalığı da ön plana çıktı. Kovanlardaki arıların yaşam sürecini etkileyen bir hastalık olan bu hastalığın kovanlarda yüksek düzeye ulaştığında ergin arıların yaşam sürecini kısaltarak ortalama 21 günden 8 güne kadar düşürüyor.

Uzmanlar ayrıca; genç arıların arısütü ve balmumu üretimini azaltması, ana arıyı olumsuz etkileyerek yüksek verim kaybına ve ilerleyen dönemlerde kovan kayıplarına sebep olacağını belirtiyor.

Kaynak;H.Sesi

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17815 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.