Sinop’ta “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının ikincisi 18-29 Nisan 2016 tarihleri arasında Boyabat İlçesinde gerçekleştirilecektir….

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyonu ve desteği ile ilkini İl Müdürlüğü toplantı salonunda Sinop Erfelek, Gerze ve Merkez İlçelerden katılan 18-40 yaş arası 30 kadın çiftçileri ile 04 Nisan 2016 Pazartesi günü eğitime başlandı.

İŞKUR- KOSGEB iş birliği ile belirlenen eğitmen tarafından girişimcilik eğitimleri genç kadın çiftçilerine verilmektedir.

Sinop’ta “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının ikincisi 18-29 Nisan 2016 tarihleri arasında Boyabat İlçesinde gerçekleştirilecektir.

Bakanlık, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü” esas alınarak faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet ASAK “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının hedef kitlesini kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlar oluşturmaktadır. Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin arttırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.”

İl Müdür ASAK “Bu program tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olan/olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanacak projelerin kadın çiftçilerimizin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artmasını teşvik etmesi açısından önemlidir. Bu programın ilimiz ve kadın çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Kaynak : Ayancık Gazetesi

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17839 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.