Sinop’ta düzenlenen hamsi şöleninde 1,5 ton hamsi tüketildi…

hamsi1
Sinop Üniversitesi Öğrenci Konseyince düzenlenen şölende, ızgarada pişirilen yaklaşık 1,5 ton hamsi öğrenciler tarafından kısa sürede tüketildi. Şölende hamsiden yapılan suşi ve kokoreç rağbet gördü.

Fen Edebiyat Fakültesi Yerleşkesinde kurulan ızgaralarda pişen hamsi için uzun kuyruklar oluştu. Protokol üyeleri, akademisyen, personel ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla yapılan şölende, yaklaşık 1,5  ton hamsi tüketildi. Öğrenciler, çalan müzikler eşliğinde horon ve kolbastı oynadı.

 

Şölende en fazla ilgiyi ise Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Bengünur Çorapcı tarafından haşlanmış hamsiden yapılan suşi ve kokoreç gördü. Yapılan suşiden tatmak isteyen öğrencilerin zaman zaman yemek çubuklarını tutmakta zorluk çektikleri görüldü.

Çorapcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladıkları suşi ve kokoreç ile hamsi şölenine katkı sunmak istediklerini söyledi.

Özellikle suşinin Türkiye’de fazla tüketilen bir yemek olmadığını anımsatan Çorapcı, “Biz hamsiyi haşlayarak suşini yapmak istedik. Aynı zamanda yine kokorecini yaptık. Tadan öğrencilerimiz çok beğendi. Gösterilen ilgiden oldukça memnun kaldık” dedi.

Şölene katılan Vali Yasemin Özata Çetinkaya da ızgaralarda pişirilen hamsiden öğrencilere ikram etti.

Vali Çetinkaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop’a yakışır bir şölenin olduğunu dile getirdi.

İl dışından gelen öğrencilerin Karadeniz hamsisini tatma şansı bulduğunu kaydeden Çetinkaya, “Öğrencilerimiz hem Karadeniz hamsisini tatmış hem gönüllerince eğlenmiş oldular. Ben bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın ise final sınavları öncesi öğrencilerin keyifli bir gün geçirdiklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

hamsi8 hamsi2 hamsi3 hamsi4 hamsi5 hamsi6 hamsi7
Share
Boyabat Gündemi hakkında 16857 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.