Sinop’ta “Dünya Kanser Günü” ve “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” etkinlikleri kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi…….

Uğur Mumcu Meydanı’nda “Kanseri içinize çekmeyin, sigaradan uzak durun” temalı yürüyüş organizasyonunda Mobil Sağlık Platformu tarafından stant açılarak Sinop halkına bilgilendirmede bulunuldu. Sinop Halk Sağlığı Müdürü Dr. İsmail Alkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kanser, ülkemizde ve dünyada en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Ülkemizde her bir yıl içinde yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır.

 

Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Küresel olarak tütün kullanımı hala en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 22’sinin sorumlusudur. Kanser yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır.

Çevresel faktörler arasında da tütün ve alkol kullanımı, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Bu faktörler içerisinde alışkanlıklar ve davranışlarla ilgili olan, tütün kullanımı ve obezite gibi faktörler, en çok müdahale edebileceğimiz, önleyebileceğimiz faktörlerdir. Sağlık Bakanlığının son yıllarda yürütmekte olduğu programlar içerisinde ön plana çıkan Tütünle Mücadele ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programlarının hedefleri arasında, kanser vakalarını ve kansere bağlı ölümleri azaltmak ve insanlara daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaratmaları konusunda rehberlik etmek yer almaktadır. ‘Dünya Kanser Günü’ her yıl 4 Şubat Günü kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen

yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. 4 Şubat Dünya Kanser Günü ve 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle, tüm illerimizde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir. Yürüyüş etkinliğimizde de, konu ile ilgili halkın farkındalığını artırmayı, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinme konusunda onlara rehberlik etmeyi, KETEM’lerimiz de ücretsiz olarak yürütülen Ulusal Kanser Tarama Programlarına ve sigarayı bırakmak isteyen kişiler için yürüttüğümüz Sigara Bıraktırma Polikliniği çalışmalarına tüm vatandaşların katılımını arttırmayı amaçlıyoruz. Biliyoruz ki erken teşhis hayat kurtarır ve kanser önlenebilir bir hastalıktır” dedi.

Alkan’ın konuşmasının ardından Uğur Mumcu Meydanı’ndan başlayıp 1. Karakum mevkisine kadar olan güzergahta yürüyüş gerçekleştirildi.

Editör : Servet Göksu- Sinop Sıcak Haber

Boyabat Gündemi hakkında 18411 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.