Sinop’ta CHP asgari ücretteki kesintiler için meydana indi…

Sinop’ta CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında asgari ücretten kesilen vergi ve diğer kesintilerin kaldırılması istendi. Uğur Mumcu Meydanında gerçekleştirilen basın açıklaması CHP Sinop İl Başkan Vekili Tunay Topal‘ın açılış konuşmasıyla başladı. 

SIKINTILARIN TAKİPÇİSİYİZ
Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik ve diğer tüm sıkıntılarla yakından ilgilendiklerini ve takipçisi olduklarını belirten Tunay Topal “İlk seçimden sonra bizim iktidarımızda tüm sorunları ivedilikle çözeceğiz. 2021 Kasım ayı içerisinde toplanması beklenen asgari ücret belirleme komisyonunun çalışmaları başlamadan önce Cumhuriyet Halk Partisi olarak komisyon toplantılarında halkın sözcüsü olmak adına asgari ücretten vergi ve kesintilerin kaldırılması üzerine kitlesel bir propaganda çalışması yapmaktayız. Zaten açlık sınırının altında olan asgari ücretten vergi ve kesinti alınması kesinlikle kabul edilemez” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ YILIN DÖRT AYINDAN FAZLASINI VERGİ ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞIYOR
Daha sonra grup adına konuşan CHP Meslek ve Sendikalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Al, asgari ücretlinin yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalıştığını söyledi. 
Orhan Al sözlerini şöyle sürdürdü, “Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde ‘Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması’ önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır. Halkın temel besin gereksinimlerinden kaçınarak sadece abur cubura 1000 TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette bekleyemeyiz” 

BEDELİ ASGARİ ÜCRETLİ ÖDÜYOR
Ekonomik buhranın en büyük bedelini asgari ücretlilerin ödediğini belirten Orhan Al, “Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülkedir. Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür. Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan!” diye konuştu.

VERGİ KESİNTİSİNİ KALDIRACAĞIZ
Vergi kesintilerine artık son verilmesi gerektiğini dile getiren CHP Meslek ve Sendikalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Al, “Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ile CHP il ve ilçe örgütleri katıldı.KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17852 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.