Sinop’ta 15 Temmuz’a Karşı 15 Eylül Sergisi……

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti tarafından Sinop Üniversitesi’nin katkılarıyla, 15 Temmuz gecesi ve ardından yaşananları anlatan ve yüze yakın fotoğrafın yer aldığı fotoğraf sergisi dün düzenlenen törenle açıldı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Sinoplularla buluşan “Yerel Basınımız ve Anadolu Ajansının Objektifinden 15 Temmuz” adlı fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü.

10 OCAK GAZETECİLERİN İLK DİRENİŞİDİR

Valilik Meydanında düzenlenen açılış töreninde konuşan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Anadolu medyasının ve Sinop basınının o kara günde milletinin ve devletinin yanında dimdik ayakta durduğunu söyledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün tarihçesi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Cengiz Demirel, “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. 4 Ocak 1961’de kabul edilen bir yasaya karşı çalışan gazetecilere sağlanan sosyal güvenlik ve bir takım özlük haklarına karşı direnmeye çalışan o günkü 9 ulusal gazetenin karşısında duran gazetecilerden almıştır.

9 gazetemiz kendilerine gelecek birtakım mali yükler nedeniyle gazetelerini kapatma tehdidinde bulunmuşlar ve 3 gün boyunca kapatmışlardır. Bunun üzerine işsiz kalan gazetecilerimiz ‘Bizim Gazete’ adı altında İstanbul’da bir gazeteyi yayın hayatına sokarak, o 9 gazetenin hiçbirinin piyasadan çekildiğini hissettirmeden Türkiye’de haber akışını, bilgilendirmeyi sağlamışlardır. Bu Türkiye’de basın sektöründe çalışan gazetecilerin ilk direnişidir. Bu nedenle 10 Ocak tarihi önce basın bayramı olarak kabul edilmiş, ancak 1971 muhtırası ile bir takım haklar geri alınarak Çalışan Gazeteciler Günü’ne çevrilmiştir” dedi.

Vitrinhaber Gazetesi

 

 

(Visited 35 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 15932 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.