Sinoplular Bahar Şenliği’nde Doyasıya Eğlendiler…

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bahar Şenliği, bu yıl da Sultanbeyli Türkeliler Derneği, Pendik Sinoplular Derneği ve Dikmen Güzel Çay Derneği’nin ortak çalışmaları ile Kurtköy Siyad Ali Karakuş piknik alanında gerçekleşti.
İSTANBUL
Kurtköy Siyad Ali Karakuş piknik alanında Sultanbeyli Türkeliler Derneği, Pendik Sinoplular Derneği, Dikmen Güzel Çay Derneği ortaklaşa düzenledikleri şenlikte tüm Sinoplular aileleriyle birlikte doyasıya eğlendiler. Şenliğe Siyad Onursal Başkanları Kerametti Arpacı, İsmail Kabakcı, Siyad Genel Başkanı Mehmet Kuru ve ekibi, çok sayıda dernek başkanları ve sanatçılar katılarak güzel bir gün geçirdiler. Ayrıca Sinoplu gençler güreş sporu yaparak yarıştılar ve birinci olanlara ödülleri verildi.

 

Büyük şehirde yaşayan insanların buluşma yeri olan dernekler önemli organizasyonlarla hemşerilerini bir araya getiriyor lar. Her yıl piknikler, geziler, dernekte aktiviteler, helva geceleri düzenleyerek hemşerilerini her zaman bir araya getirip derneklerine ve memleketlerine sahip çıkmış oluyorlar. Pikniklerin olmazsa olmazı keşkek, hala kazanlarla pişirilip gelen misafirlere ikram ediliyor. Pikniklerin en çok eğlenenleri tabi ki her zaman çocuklar oluyor.
Eskiden köylerde bayramlarda kurulan çıngırşak, zorba, tahta salıncak, şimdi ise yine çocukların ve büyüklerin en çok sevdikleri eğlence aletleri.

 

Bu geleneği İstanbul’da da kurup yaşatan derneğimize, başkanlarımıza ayriyeten teşekür ediyorum. Çocukların eğlenceleri tabi ki başka eğlencelerle devam ediyor. Çuvalda koşma yarışması, davul zurna ile sandalye kapma yarışması, yumurta yarışmaları artık gelenek haline geldi.

 

Bu da çocuklarımızın hatıralarını unutulmaz kılıyor. Biz yetişkinler de çocuklarımızı yarıştırırken kendimiz eğleniyoruz. Sinopluların vazgeçilmezlerinden biri de semaver çayı, herkesin mutlaka piknikte semaveri hazır olur gelen misafire çay ikram etmek için. Sabahtan akşama kadar birlik beraberlik, huzur içinde eğlenme imkanı sağlayan başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum

 

(Visited 63 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 15935 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.