Sinoplu Şehit Berkay’a Tüm Türkiye Sahip Çıktı….

İstanbul Beşiktaş’taki hain terör saldırısında hayatını kaybeden Sinoplu üniversite öğrencisi Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, Türkiye’nin birçok yerinde her kesimden insanın ve çok sayıda kuruluşun Berkay’ı sahiplendiğini söyledi.

Geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan hain terör saldırısında hayatını kaybeden Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf Öğrencisi Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, oğulları Berkay’ın ölümü üzerinden geçen 90 günlük süreçte yaşadıklarını anlattı. Akıp giden zamana karşın içlerindeki acının eksilmediğinin altını çizen Salim Akbaş, ülke genelinden Berkay adına gerçekleştirilen olumlu girişimlerin kendilerine moral verdiğini ifade etti. Akbaş; “Zaman elbette akıp gidiyor. Ama bu geçen zaman bizde ne etki bıraktı derseniz, 10 Aralık’ta hissettiğimiz duygular neyse bugün de aynı duyguları yaşıyoruz. 24 saatin boşta kaldığımız her anında Berkay ile ilgili bir anımız bizim duygularımızın patlamasına sebebiyet veriyor. Ama şunu kabullendik; hayat bir taraftan devam ediyor. Bir taraftan da Berkay’ın ismi bizden daha da ileriye çıktı. Berkay’ı kaybettikten sonra Berkay’a olan ilgi ve alakanın bizden kaynaklandığını zannediyorduk. Ama 90 günlük süreçte baktık ki, Berkay’ın toplumdaki kabul edilirliği bizden değil, 19 yıllık yaşamına sığdırdığı güzel anılarla da ilişkiliymiş” dedi.

 

BİZİ AŞAN BİR BERKAY SEVGİSİ VAR

 

Berkay’ın ölümü üzerinden geçen 90 günlük süreçte, kendilerine binlerce kişinin ulaşarak taziye dileklerini ilettiğini belirten Salim Akbaş, ülke genelinde kendilerini aşan bir Berkay sevgisi ile karşılaştıklarını söyledi. Akbaş; “14 Mart Tıp Bayramında, tıp fakültesi öğrencisi Berkay’ın kamuoyunda bir doktor gibi kabullenilmesinin bizde meydana getirdiği mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu süre içerisinde taziye ile ilgili tanıdığım tanımadığım binlerce kişi bizlerle iletişime geçti. Berkay’a yakıştırılan bir sıfat var, gözleri gülen çocuk diye. Gerçekten hem acımızı paylaşanların çokluğu hem de bizi aşan Berkay sevgisi bizleri ayrıca mutlu ediyor. Koyu bir Fenerbahçeli olan Berkay’ın resmi Fenerbahçe stadında da Galatasaray Arena’da da, Gaziantep’te bir basketbol maçında da asılarak tanımadığımız kişiler tarafından hazırlanan pankart ve afişlerle Berkay bir anlamda ölümsüzleştirildi. Yine bizin herhangi bir etkimiz olmadan satranç federasyonu yaklaşık 15 gün önce Türkiye şampiyonasının Samsun ayağının bir bölümüne Berkay Akbaş adını verdi.

 

 

Geçtiğimiz günlerde Sinop’ta sahnelenen “Altı Üstü Komedi” adlı oyunda hem salona asılan resmi hem oyun öncesi ve sonrasında açılan Berkay fotoğrafları ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar Berkay için bizim dışımızda yapılanlardan bazıları. Bunların dışında Türkiye genelinde Tıp eğitimi veren fakültelerin yüzde 80’inde aylık çıkardıkları basın bültenleri ve dergilerinde muhakkak Berkay’a bir sayfa ayırmışlar. Hatta sosyal medyada pek çok kişi Berkay’ın fotoğrafını profil resmi olarak koyup halen de sosyal medyada yine bu fotoğraf ile yer almaya devam ediyor. 14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle Samsun Tabipler Odasının 13-14-15 Mart tarihlerinde bir futbol turnuvası var. Bu turnuvanın adı da Berkay Akbaş Futbol Turnuvası olacak. Samsun Tabipler Odası Başkanı ile yaptığım görüşmede bunu her yıl yapmayı planladıklarını söyledi” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE OKUDUĞU SINIFINA ADI VERİLECEK

 

Berkay’ın tıp eğitimine devam ettiği Başkent Üniversitesinde öğrenim gördüğü sınıfına Mustafa Berkay Akbaş adının verileceğini belirten Salim Akbaş, Başkent Üniversitesinin tarihinde ilk kez yapılacak bu duyarlı davranışın kendilerini onurlandırdığını belirtti. Akbaş; “Özellikle 14 Mart Tıp Bayramına özel olarak Berkay’ın okuduğu Başkent Üniversitesinin bir etkinliği olacak. Ankara Tabipler Odası ve Başkent Üniversitesi tarihinde ilk defa bir öğrencisi adına fotoğraf sergisi düzenliyor. Şimdilik sadece tıp doktorlarının ve tıp öğrencilerinin katılabileceği “Berkay Akbaş Hayaller yarım Kalmasın” fotoğraf sergisi açılacak. Daha sonra seçici kurul tarafından, burada sergilenen fotoğraflardan 24 tanesi Ankara Tabipler Odasının düzenleyeceği 2018 yılı takviminde “Berkay Akbaş Hayaller yarım Kalmasın” konsepti ile basılacak. Yine Başkent Üniversitesi tarihinde ilk kez bir dersliğe bir öğrencisinin adını verdi. Berkay’ın eğitimini aldığı son sınıfının adı Mustafa Berkay Akbaş dersliği olarak değiştirildi” dedi.

SİNOP’A BERKAY AKBAŞ PARKI

 

Ülke genelinde olduğu gibi memleketi olan Sinop’ta da Berkay’ın adının yaşatılması için çalışmaların yapıldığının altını çizen baba Salim Akbaş, Belediye meclisince alınan karar doğrultusunda genç tıp fakültesi öğrencisinin adının evlerinin önünde bulunan parka verileceğini belirtti. Akbaş; “Sinop’ta 6-7 Mart tarihinde Belediye meclisince alınan karar doğrultusunda oğlumuzun adı hemen evimizin önünde bulunan dolgu sahasındaki parka verildi. İlerleyen günlerde de bu parkın açılışı yapılarak Berkay’ın isminin Sinop’ta uzun soluklu olarak yaşatılması sağlanacak. Bunun haricinde yerelde yapılan bir şey yok. Zaten bu anlamda belediye de dahil olmak üzere herhangi bir kurum veya kişiden bizim de bir talebimiz olmadı. Ancak bir şey yapmak isteyene de neden yapıyorsunuz demeyiz elbette” diye konuştu.

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17098 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.