Sinoplu işadamının acı günü….

işhiş

Aslen Sinoplu olan Türkiye’nin en büyük operasyonel filo kiralama şirketi olan Intercity’nin sahibi olan Ali Vural Ak, babasını Kemal Ak’ı son yolculuğuna uğurladı.

 

Türkiye otomotiv sektörün önemli ismi Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Ali Vural Ak babası Kemal Ak’i kaybetti.

Kemal Ak’ın cenazesi geçtiğimiz gün Umraniye Halilurrahman camisinde kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

işşş
ALİ VURAL AK KİMDİR?
İntercity Rent A Car’ın sahibi Vural Ak şirketini 1991 yılında kurdu. O dönemde Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde okuyan Ak, harçlığını çıkarmak amacıyla 5 yıl süreyle iki farklı araba kiralama şirketinde şöfor, satış elemanı, transfer elemanı olarak çalıştı, ardından bölge müdürlüğüne terfi etti. Araba işine çok meraklı olduğu için hiç aklında yokken bir araba kiralama şirketi kurmaya karar verdi. O zaman 21 yaşında olan Ak, nasıl olsa 5 yıllık tecrübem var ben bu şirketi kurabilirim dedi fakat işler umduğu gibi gitmedi. Şirketi yetersiz bir sermaye ile kurduğu için 2 yıl sonra battı:
‘Başkasının işlerini yönetmekle kendi işini yapmak çok farklı oluyormuş onu yaşarak gördüm. Bence her iş adamının hayatında bir kez batması gerekir, onun için akademik tecrübe oluyor. Çok şükür ben çok erken yaşta battım, 1992-1993 yıllarındaki bu çöküş bana ders verdi. Hayatın çok değişken olduğunu ve B ve C planlarının olması gerektiğini gördüm.’
EŞDEN DOSTTAN ALDIĞI ARABALARI KİRALADI
1993’e kadar geçen 2 yılda Vural Ak’ın hiç aracı yoktu, eşten dosttan aldığı arabaları kiralıyordu. ‘Yalnız turistlere ve Türkiye’ye gelen yabancı iş adamlarına günü birlik araba kiralıyorduk. Ben ilk arabamı 1993’te aldım. Eski model bir Şahin… O dönemde şimdiki gibi sıfır kilometre araçlar kirlamıyorduk.’
Turistlere araç kiralama işi dönemsel olduğu ve turizmin durumuna bağlı olduğu için sektördeki firmalar da büyeyemiyordu. Tam o dönemde Intercity, filo kiralama işine girdi. Hiç kimsenin ilgi göstermediği büyük şirketlere giderek onları filo kiralamaya ikna etti. 1993’te yabancı bir beyaz eşya firması ile anlaşarak onlara daha düşük maliyetlerle araç kiralamaya başladı. Bu yeni yöntem şirketin 95-96 ve 97 yıllarında her yıl iki kat büyümesini sağladı.
ABDD’de AK’IN BAĞIŞLARIYLA KURULAN MERKEZİ ERDOĞAN AÇMIŞTI

Bu arada 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington ziyareti sırasında George Mason Üniversitesi’nde bulunan ve işadamı Vural Ak’ın bağışlarıyla oluşturulan ‘Ali Vural Ak Küresel İslam Araştırmaları Merkezi’ni de açmıştı.
Türkiye’nin en büyük filo kiralama şirketi olan Intercity’nin kurucusu olan ve 2008 yılında şirketin yüzde 45 hissesini Japon Mitsubishi Grubu’na satan Vural Ak’ın, söz konusu merkeze 10 yıl süreyle destek vereceğine ilişkin  bir anlaşma imzalanmış, Washington’daki saygın üniversitelerden biri olan George Mason’da oluşturulan merkez için, Vural Ak tarafından yapılan bağışın miktarının ise 4 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.
Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

4 yorum

 1. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working
  with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and
  style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to
  ask!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.