Sinoplu Doktordan Hayat Öpücüğü…

dokk1

Tuzla belediye başkan yardımcısı Dr.Turgut ÖZCAN,bugün başından geçen ve gerek insanlık gerek duyarlılık anlamında büyük bir ders veren o olayı anlattı;

Geçenlerde Boğaz Köprüsü girişinde bir yayaya araba çarpmıştı. Kalp masajı dahil tüm müdahalelere rağmen hasta çırpına çırpına vefat etmişti. Ambulans da oldukça geç gelmişti (Hala ambulansa yol vermeyi öğrenemedik, yol açıcı diye peşinden son gaz basıyoruz). Ancak bu sefer öldü diye terk edilen bir çocuğun hayata tutunmasını sağlamak nasip oldu.

dokk2Dün E-5’te Maltepe civarında Tuzla’ya doğru seyir halindeydim. Orta refüjde bir kalabalık gördüm. Her iki tarafta beton olduğu için içerde ne olduğunu göremedim ama trafik durmuş ve insanlar toplanmış olduğu için önemli bir şey olduğunu anladım, en sol şeritte dörtlüleri yakıp “Ben doktorum bir ihtiyaç var mı?” diye sordum arkamdaki arkadaşın beni meraktan durdu Sandığı için acı acı korna çalışı eşliğinde. Doktor olduğumu öğrenen vatandaşlar önce çok sevindiler ama “zaten ölmüş ne yapabileceksin ki?” diyerek davet ettiler ve arka bagajdan ilk yardım çantasını kaptığım gibi duvarın arkasına atladım ve karşımda bir kütle duruyordu. Çuval mı insan mı belli değil.

112’yi aradınız mı dedim, evet dediler. Neyse yaklaşınca 13 yaşlarında bir çocuk olduğunu gördüm. Sol bacağı tam kırık, sağ kalça çıkık, sol kolda bir kaç yerer kırık, yüz göz kan içinde. Hemen dikkatlice başını arkaya kaldırdım (extansiyon) ve nefes almaya başladı. Ciğerleri dinledim her ikisi de havalanıyor, kalp çalışıyor. Ancak adının Mustafa olduğunu öğrendiğim çocuk henüz kendinde değil. Hemen damar yolunu açtım, bacaklarını stabil hale getirmeye çalıştım ve çocuk kendine gelmeye başladı.

Bacaklarında ve kollarında bir kaç kırık olduğunu farkedemeyen Mustafa kalkmaya çalışıyordu, mani oldum. 5 dakika sonra ambulans ve 112 ekibi geldi ve Mustafa’yı alıp gittiler. Aynı yaşlarındaki Arkadaşı bas bas bağırıyordu “babam beni öldürecek” diye. Niye dedim, “Abi biz ta karşıdan geliyoruz” dedi.

Buradan çıkacak sonuç:

1. E-5 ve TEM’de asla karşıdan karşıya geçmeyin.
2. Çocuklarınıza sahip çıkın.
3. Her vatandaş temel ilk yardım eğitimi alsın
4. Doktor arkadaşlar arabalarında ilk yardım çantası bulundursunlar (Serum, Airway dahil olan)
5. Doktorlarla iyi geçinin, nerde lazım olacakları belli olmaz…

Say’ın hocamıza Sinop’lular adına teşekkür ediyoruz.Haber Engin YİĞİT

 

 

Boyabat Gündemi hakkında 18411 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.