Sinoplu Çeltik Üreticisi, Fiyatı Yeterli Bulmuyor

Türkiye ‘nin önemli çeltik üretim alanlarından Sinop’ta yaklaşık 15 gün önce başlayan çeltik hasadı devam ediyor. 

Boyabat Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Küçükbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir önce kilogramı 1,75 lira olan çeltiğin fiyatının bu yıl 1,25 liraya kadar düştüğünü söyledi. 

Ortaya çıkan bu tablonun üreticiyi olumsuz etkilediğini belirten Küçükbaş, geçen yıla oranla hem ürün hem fiyat bazında yaşanan düşüşün üreticiyi üzdüğünü dile getirdi.

Fiyatın en azından geçen seneki 1,75 lira seviyelerine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Küçükbaş, “Aradan bir yıl geçmiş olmasına karşın fiyatların düşmesi normal değil. Sezon başında herkesin beklentisi fiyatların daha da artmasıydı ama bugün  geçen yılki fiyatı arar olduk. 1,25 lira olan fiyatın yükselmesi umudunu taşıyoruz. İnşallah ilerleyen dönemlerde fiyatlar artacaktır” dedi.

– “Fiyat emeklerimizi karşılamıyor” 

 

Çeltik üreticisi Mahmut Coşkun ise kilogramda 1,25 lira olan fiyatın emeklerini karşılamadığını vurguladı.

Gübre ve ilaç fiyatlarının artmasına karşın çeltik fiyatının düşmesine anlam veremediklerini anlatan Coşkun, “En azından fiyatın 2 lira seviyelerinde olmasını istiyoruz. Başka türlü para kazanma şansımız olmuyor. 1,25 lira bizim emeklerimizi karşılamıyor. Hatta bazen zarara bile girdiğimiz oluyor. Mutlaka fiyatların yükselmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

rr_16 (5)

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17815 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.