Sinop Açıklarında Yakalandı, Balıkçılar Şok Oldu…..

Sinop'ta denize açılan balıkçıların ağına, Karadeniz'de az rastlanan fener balığı takıldı. ( Halit Gümüş - Anadolu Ajansı )

Sinop’ta denize açılan balıkçıların ağına, Karadeniz’de az rastlanan fener balığı takıldı.  Balıkçı Niyazi Özbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağlarına takılan yaklaşık 3 kilogramlık fener balığını gördüklerinde çok şaşırdıklarını söyledi.

 

Daha önce bu balık türünün ağlarına hiç takılmadığını anlatan Özbilen, balığı sergilemek amacıyla tezgaha koyduklarını ancak satmayacaklarını, kendilerinin tüketeceğini kaydetti.  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Yakup Erdem ise Karadeniz’deki balık faunasına her geçen yıl yeni bir tür eklendiğini dile getirdi.

 

Bunun doğal olduğunu ancak iklim değişiklikleri ve insan eliyle türlerin taşınması gibi nedenlerin süreci hızlandırdığını belirten Erdem, “Ekonomik değeri yüksek olan fener balığı, 2 metre uzunluğa ve 57 kilograma ulaşabiliyor. Akdeniz kökenli bir balık türüdür ancak son yıllarda nadir de olsa Karadeniz’de de görülmeye başlandı.” ifadelerini

Sinop'ta denize açılan balıkçıların ağına, Karadeniz'de az rastlanan fener balığı takıldı. ( Halit Gümüş - Anadolu Ajansı )
Kaynak Vitrin Haber
Share
Boyabat Gündemi hakkında 17615 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.