Sarıağaççayı Köyünde Bahar (Mıntıka) Temizliği……

21-26 Mart Orman Haftası Etkinlikleri ve Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında; Köy İhtiyar Heyeti, İmam Hatipler, Köy Halkı, Sarıağaççayırı Köyü İlk-Orta Okulu İdari Personeli, öğretmenler ve öğrencilerin işbirliğiyle, köy genelinde, mahalle araları ve sokaklar, şarampoller, kabristan da dahil olmak üzere, kapsamlı çevre, çöp, mıntıka temizliği yapıldı.

Faaliyet öncesi, geçtiğimiz cuma günü, vaaz ve hutbeden, cami cemaati bilgilendirilerek, herkesin kendi evlerinin önünü, sokağı ve çevresini temizlemeleri, bunun insani ve islami bir sorumluluk olduğu hatırlatılmış ve gerekli iştirakin temin edilmesine uğraşılmıştı.

Bugün saat 09:00’da, Sarıağaççayırı İlk-Orta Okulu Müdürü Erhan Tadaşoğlu’nun toplu öğrencilere hitaben yaptığı teşvik edici ve üstlenilen misyonun önemine dair anlamlı konuşmasının ardından, iki grup oluşturularak, öğretmen ve imamların koordinatörlüğünde takımlara bölüştürülerek görevlendirilmeler yapıldı.

Peygamber Efendimiz (SAV)’in “Temizlik İmandandır” buyurduğunu hatırlayıp, büyüğünden küçüğüne tüm halkın, katılım noktasında, gereken ihtimamı göstermesi memnuniyetle karşılandı.
Cami görevlileri cuma vaazı ve hutbesinde dile getirip, hafta başında, cami hoparlöründen yaptıkları duyurular neticesinde, köy sakinlerinin bir kısmının, evlerinin önünü ve sokağı süpürüp temizlediği, çöpleri bir kenara yığdıkları gözlendi. Bugün sabah erken saatlerde de, camiden anonslar yinelenerek, etkinliğe teşvik amaçlandı.

Köyün çöp sorununun bütünüyle halledilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda, Okul Müdürü Erhan TaTaşoğlu, Okul Müdür Yardımcısı Nihat Çini, Merkez Mah. Camii İmam Hatibi Mehmet Ali Kesici, Millibey Mah. Camii İmam Hatibi Hasan Etyemez bir toplantı gerçekleştirdiler.

Civardaki çöplerin çoğunlukla bakkaliye ürünleri babından; çikolota, cipsi, gofret ambalajları ve benzerinden oluşması, haricen temizlik malzemesi ambalajlarının, çocuk bezlerinin ve eski giyim eşyalarının çokluğu dikkat çekti.

Toplantı sonrası, okul idaresince öğrencilerin, cami görevlilerince cemaatin, bilhassa hanımların bilinçlendirilmesi, siyasi ve bürokratik yetkililerden çöp konteynırlarının temin edilerek, haftada birkaç kez, çöp kamyonları ile alınması hususlarının ivediliğinde hemfikir olundu.

Etkinliğin asıl gayesi; çocukların çöp hususunda duyarlılık kazanmalarıyla beraber, toplumun da sosyal sorumluluklarının farkına varması amacına yönelikti. İlerleyen günlerde, gerek görülmesi durumunda, benzer etkinliklerin düzenlenebileceği de karara bağlandı.

Çevre temizliği esnasında, köy halkından bazılarının gayretleri dikkatlerden kaçmadı. Beyaz Sönmez, Kerziban Sönmez, Sabiha Sönmez isimli, farklı mahallelerden üç hanımefendinin, hem evlerinin önündeki, hem de sokaklarındaki olağanüstü temizlik ve düzen, İmam Hatip Hasan Etyemez’in dikkatini çekince, hem toplu fotoğraf çekimi yaptırdı, hem de örnek teşkil eden bu hanımefendileri, kalabalık tarafından tek tek alkışlattı.

Kaynak : Boyabat Bülteni

(Visited 38 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 15935 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.