“Nükleer mi? Sinop’a mı? Oldu Canım” Volkan Atılgan Sinop Fotoğrafları sergisi sekizinci kez kamuoyu ile buluştu……..

1nükkü4

5-6 Kasım 2016 Tarihlerinde Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yoğun ilgi ve desteği ile, Kadıköy Kalamış Parkında gerçekleşen sergiyi, iki gün içinde toplam 5 bine yakın ziyaretçi gezdi.

Sergiyi ziyaret eden Kadıköylüler sergi alanında; Sinop’un tanıtımına destek olan Ayhan Kotra’nın ellerinden çıkan ve Sinop fotoğraflarının Yelken bezlerine basılmış olduğu kotra modellerine büyük ilgi gösterdi. Kadıköy Horon Evinin renkli Horon gösterilerini ise müzisyenler Hakan ve Lusin Kaya çifti sundu. Gösteri büyük ilgi gördü.

Bu arada nükleere karşı mücadele eden Belgesel Fotoğrafçı Volkan Atılgan, sergilerine hız kesmeden devam ediyor.

Serginin dokuzuncusu ise 14 Kasım 2016 Pazartesi günü İzmir Buca Belediyesi Kültür Sanat merkezinde saat 18:00’de yapılacak açılışla başlayacak. İzmir Sinoplular Derneği üyelerinin ve çevre duyarlılığına Egelilerin büyük katılımının beklendiği sergiye CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Sekreteri Kamil Oktay Sıngır ve Buca Belediye Başkanı Levent Priştina’nın katılmsı öngörülüyor.

AMACIMIZ DUYARLILIK OLUŞTURMAK
Çalışmaları hakkında bilgi veren Sanatçı Volkan Atılgan; “Kirli ve dışa bağımlı enerjinin, ülkemizden özellikle de doğal ve kültürel mirası ile son derece önemli bir yer olan Sinop’tan alıp götüreceği güzelliklere dikkat çekiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kirli Nükleer Güç Santraline alternatif olması konusunda da duyarlılık oluşturmayı amaçlayan sergi bu güne kadar yedi kez gerçekleşti ve toplam 70 adet eşsiz Sinop fotoğrafından oluşuyor.

 

Bu önemli misyonu gerçekleştirmek için tüm Türkiye’yi dolaşarak Sinop’u hiç görmemiş insanlara var olan değerleri gösterip nelerin yitip gideceğinin altını çizen serginin ana hedefi ise santralin inşası ve faaliyete geçmesi halinde yok olacak doğa ve oluşacak sosyokültürel yıkıma dikkat çekmek ve bu yıkıma dur diyebilmek. Sinop halkı, doğa ve yaşamlarını sonsuza kadar engelleyecek olan bu projeye, medeni bir biçimde sakin sakin itiraz ederken eşsiz Sinop karelerine belki de ilk defa bakan insanlara da bakın vatanınızda böyle cennet köşeler var ve yok olmak üzereler” dedi.

1nükkü2 1nükkü3 1nükkü1

 

Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.