Mustafa Eker Yazdı ; Devlet Aracı Kabul Etmez Bizzat Ziyaret Eder!…

Devlet şekil değiştiriyor dediğimizde kimse bizi anlamamıştı.
Ama gün geçtikçe ortaya çıkan durum 16 Nisan’da neden ‘HAYIR’ denmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Devlet tek adam ve tek parti dönemine sanki geçmiş durumda!!!.
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Durağan Esnaf ve Sanatkarlar odası seçimlerinde esnafın arasına girmeyen kongre salonunda yer almayan Durağan Belediye Başkanı ve Duurağan Ak Parti ilçe başkanı Esnaf odasını ziyaret ederek hayırlı olsun demişler..

Bu durum oldukça iyi bir tavır ve de olması gereken bir davranış şeklidir.
Ama o resimde ve o karede olmaması gereken bir kurum var!?
Devlet!.

 

Devlet artık siyasetin güdümünde ziyaretlerini iktidarla birlikte planlıyor, yönetimle birlikte hareket ediyorsa işte devlet ayağa düşmüş, korkulan başa gelmiş demektir.
Devlet adamlarının en dikkat etmesi gereken husus budur!
Siyasi parti ilçe başkanı ile birlikte esnaf odasını ziyaret eden Durağan Kaymakamı Akın Oruç, bu tavrı ile demokrasiyi hiçe saymış iktidara yaranmanın telaşına düşmüştür.

Bu devlet nice badireler atlatmıştır. Ama bu iktidar dönemine kadar bu kadar siyasallaşmamış, kendini siyasetin kontrolüne terk etmemiştir.
Kamuoyunda konuşulan ve devleti rencide eden bu görüntüleri halka sunanlar zannetmektedir ki, iyi bir şey yapıyoruz, nazik davranışımızı kareliyoruz. Oysa kare içine aldığınız bitmiş bir devlet, siyasete teslim olmuş bürokrat görüntüsüdür.
Vatandaş konuşuyor.. Devlet ayağa düştü, siyasete kul oldu..

Sayın kaymakam bu ilçede yaptığınız görev sizin yüz akınız mı olacak yoksa makamı Ak Parti iktidarına teslim ettiğinizin resmi olarak mı hafızalarda yer bulacaktır?
Belediye başkanı kendi başına ilçe başkanı ile birlikte esnaf odasını ziyaret edebilir, ne de olsa bir siyasi kimliği vardır. İl genel meclisi üyeleri gidebilir siyasi kimliği vardır..

Ama biz devletin ilçedeki temsilcisi olan kaymakamlığın bir siyasi makamı temsil ettiğini bilmiyorduk?!
Bu olmasın diye 16 Nisan’da devletin siyasallaşacağını belirterek karşı çıkıyorduk.
Ama verdiğiniz bu fotoğraflar peşine takılıp gittiğiniz siyasi hareket bizi haklı çıkarmıştır.

Devlet kaybolmuş! liyakat yok olmuştur.
Görülen ve verdiğiniz mesaj alınmıştır. Devlet AKP’dir, AKP Tek adam bizde onun emir kulları vesselam(!?)..

Ama bunu tanımıyoruz, bunu kabul etmemiz de mümkün değildir!!!

Demokrasiye inanan hukuku kabul eden hiç bir birey sizin bu tavırlarınızı, bu resminizi kabul edemez.
İşte bu resimleriniz ve de belediye başkanının peşine takılıp, yanınıza AKP ilçe başkanını da alarak verdiğiniz fotoğraflar, AKP ilçe yöneticileri ile ilçe dışına çıkmalar, ızgara çevirmeler Vezirköprü de buluşmalar kamuoyuna doğru yansımamakta devletin adil işi bile sayenizde şaşmaktadır.
Kamuoyu bu nedenle yapılan hizmetlerin yardımların siyasi olduğunu siyasi kararlar olduğunu bu nedenle tartışmakta, siyasalaşmış bir devlet anlayışının hakim olduğunu konuşmaktadır.

Bu ilçede AKP dışındaki partileri görmezden gelerek, Ak Parti ile gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret size hayırlı olsun!!!!
Kimliğinizi siyasallaştırmış buna da devleti alet ederek siyasetin ve kurumların üstünde bir ünvanı yere düşürmüş herkesin devleti olan kaymakamlık makamını bir siyasi harekete kurban verdiğinizi resme dökmüşsünüzdür.
Ama unutmayın ki, bu ilçede Ak parti dışında faaliyet gösteren partilerde var ve devlet ayrım yapmaz…

Sizin ayrımınız ise sadece devleti yaralar, vatandaşın iş ve işlemlerinize şüphe ile bakmasına yol açar..
Sizden önceki kaymakamlar da bu ilçede Ak Parti döneminde siyaset yaptılar. Ama bu tür fotoğrafları görmek mümkün değildir. Demek ki, değişen sadece isimler değil artık devlette şekil değişitiriyor, tek adam yönetimine giden bu yolda devlet kadroları da buna ayak uyduruyor.

En azından sizden daha tecrübeli olan kaymakamları valileri kendinize örnek alsanız.

Bakın onlar ziyaretlerini il ya da ilçe başkanları ile değil devletle yaparlar. Devlet olduğunu, tarafsız olduğunu her noktada her vatandaşa, her siyasi partiye hissettirirler. Devlet herkes içindir. Devlet demokrasinin kalkanı, cumhuriyetin bekçisidir. Siyaset ona hizmet noktasında sadece aracıdır. 
Aracıyı baş tacı edenler, demokrasiyi yok eder, Aracıyı baş tacı edenler kendini kaybeder. Devlet aracı kabul etmez, kendisi bizzat ziyaret eder..

MUSTAFA EKER

 

Boyabat Gündemi hakkında 16655 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.