İstanbul’daki Sinoplu Hanımlardan Güç Birliği….

 

 

İstanbul’daki Sinoplu Hanımlar Platformu’nu oluşturmaya çalışan Nimet Çevik hanım ile kendisini tanımak ve platform hakkında bilgi almak üzere bir röportaj yaptık

 

İSTANBUL- Kartal Anadolu Adalaet Sarayı personel Müdürü Nimet Çevik hanımefendiyi, makamında ziyaret edip Sinoplu Hanımlar Platformu’nun kuruluş aşaması ve amacı hakkında bilgiler aldık.
İstanbul’daki Sinoplu Hanımlar Platformu’nun amacı nedir?
Sinoplu İş Kadınları olarak yöremizin kültürüne ve değerlerine uygun çalışmalar yapmak için gönüllü arkadaşlarla bir araya gelmek.

 

Böyle bir oluşuma neden ihtiyaç duydunuz?

 

Kadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Atatürk’ ün bu konuya ilişkin yaklaşımı dikkate değerdir. “Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüteceğimiz yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, ilmi, ahlaki, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak yoludur.” 1923 yılında İzmir’ de yaptığı konuşmada “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” diyen Atatürk, her toplumun iki cinsten oluştuğunu, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinilmesini o toplumu yarı yarıya zayıflattığını vurgulamıştır. Biz bu nedenle Sinop’ lu kadınların sosyal toplumdan geri kalmaması, hala ezilmeye devam etmemesi, ikinci planda ev hanımı veya anne olarak görülmemesi ve kendilerinin gelişiminin engellenmemesi adına çalışmalar başlattık. 14 yaşındaki kızların para, öküz ve traktör karşılığı satıldığı toplumumuzda kadınların bir sevgili, bir eş, hayat arkadaşı ve bir ana olduğunu, nesillerin ana temeli ve var oluşun ön kaynağı ve hayatın kendisi olduğunu vurgulamak istedik.

Yönetiminiz ve ekibiniz kaç kişiden oluşmaktadır?

Ekibimizi yeni oluşturmakla beraber kemik kadro olarak ‘’ 15 Sinoplu İş Kadını ‘’ bir aradayız. Platform olduğumuz için kesin sayı söylememiz mümkün değildir.

 

Kapımızın tüm Sinop ‘ lu bayanlara açıktır.

Hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
İstanbul ‘da yaşayan Sinop’ lu kadınlarımızın iş hayatına atılmaları, kendi ayaklarının üzerinde durabilmeleri, sosyal ve kültürel hayatta daha fazla yer bulabilmeleri, kadınlarımızın statüsünün muasır medeniyet seviyesine yükselmesi, ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları ve sosyal çevrede daha aktif olabilen kadınlar olması hedefimizdir.
Projeleriniz nelerdir?

 

KOSGEB ‘ de ki kadın girişimcilerinin sayısını arttırarak sosyal ve ekonomik hayatta yer almaları için çalışma yapacağız. Kendi işyerlerini açabilmeleri için mesleki eğitim faaliyetleri düzenlemek, biz kadınlarımıza balık yemeyi değil, balık tutmayı öğreterek, meslek eğitimleriyle kendi işlerini kurmalarını hedefliyoruz. İstanbul’ da yaşayan Sinoplu kadınlarımız kendilerine verilen eğitimler sayesinde memleketimiz de yaşayan diğer kadınlara mesleği öğretecek, eğitecek ve meslek sahibi yaparak topluma kazandırılacaktır.

Sinop’taki hanımlar için de bir toplantınız olacak mı?

Başarılı Sinoplu kadınlarımıza örnek olmak amacıyla yapmayı düşünüyoruz. Dünyadaki ve Türkiye‘nin gelişmiş illerindeki sosyal ve ekonomik seviyenin Sinoplu kadınlarımızın da geri kalmaması için oluşuma ihtiyaç duyulmuştur.
Sinoplu kadınların eğitim ve ekonomik özgürlüklerini kazandırmak, öncülük etmek, Sinop’tan İstanbul’a göç eden ve mağdur olan, sesini duyuramayan ve ihtiyaç sahibi olan kadınlarımıza yardım etmek hedefimizdir.
Bir kadının eğitilmesi çocukların eğitilmesi, donanımlı kadınların donanımlı çocuklar yetiştireceği gerçeğiyle yola çıkarak bu çatıyı oluşturmuş bulunmaktayız.

NİMET ÇEVİK KİMDİR?

01.04.1973 Sinop doğumlu Nimet Çevik Anadolu Üniversitesi, İktisadi İdari bilimler Fakültesi, Turizm Otel İşletmeciliği okuyor. Şuan Anadolu Adalet Sarayında Proje Müdürlüğü görevinde devam ediyor.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA aldığı görevler
ÇA-DER; Çalışanları Destekleme ve Yardımlaşma Derneği KURUCU GENEL BAŞKANI (üye sayısı 500)
ENSAR VAKFI ; Kartal şube Kadın Kolları Yönetimi
ÖNSİAD; Önder Sanayi İş adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ( üye sayısı 650 )
DÜNYAK; Dünya Yaşlanma Kurultayı; Genel Sekreter (Birleşmiş Milletler Elçisi) Kadın Meclis Başkan yardımcılığı

UKADER; Uluslar arası Kadın ve Aile Derneği Yönetim Kurulu üyeliği
İSBİAD; İstanbul Sanayici ve İş adamları Bürokrat Derneği Genel Sekreterliği
TÜMBİFET; Tüm Bürokratlar ve İş İnsanlar Sosyal Dayanışma Federasyonu Disiplin Kurulu Asil Üyesi Yönetim Kurulu Üyeliği
NOVADER, Girişimci Kadınlar İnovasyon Derneği Başkan Vekilliği
OTED; Otel Yöneticileri Derneği eğitimden sorumlu Başkan Yardımcılığı
SİAD ; Sinop İş Adamları Derneği Anadolu Yakası Başkan Danışmanlığı
SEKD; Süreyya Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.
12 Şubat 2017 Pazar günü saat 10:00 da Maltepe’de bir restaurantta Nimet Çevik ve Sinoplu hanımlar bir araya gelecekler.

Kaynak Son-an Haber Halime Şahin

 

(Visited 94 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 15932 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.