İnşaat Çalışmalarında Tarih Çıktı!….

tarih

Sinop’ta yeni yapılacak Sağlık Kompleksi inşaatında yapılan kazılarda tarihi kalıntılara rastlandı.

Sinop’ta eski Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alana Sağlık Kompleksi yapılması için başlanan temel kazısında tarihi kalıntıları rastlandı. İki ayrı noktada çıkan tarihi kalıntılar sebebiyle inşaat çalışmalarına bir süre ara verildi.

Anıtlar Yüksek Kurulu uzmanlarının alanda yapacağı incelemenin ardından yapının tarihi olup olmadığı, kaç yıllık olduğu ve ne amaçla yapıldığı ortaya çıkmış olacak. İnşaat alanının orta alanında yer altında devam eden eski bir havalandırma yada kanal olduğu tahmin edilen bir yol bulunurken diğer noktada amphora olduğu tahmin edilen parçalar görülüyor.

Konu ile ilgili Sinop Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz, Merkez İlçe, Yeni Mahalle, 40 ada 36 parsel’de yapılması planlanan Sinop İl Sağlık Kompleksi ve Otoparkı temel hafriyatı, Samsun Koruma Bölge Kurulunun ilgili kararı gereği Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü denetiminde sürdürüldüğü sırada parselin muhtelif kısımlarında korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları açığa çıkmıştır. Kültür varlığı çıkan kısımlarda iş makinesi ile sürdürülen hafriyat geçici olarak durdurulmuştur. İş makinesi gerektiren çalışmalar, Kültür varlığı saptanmayan alanda Müze Müdürlüğü denetiminde sürdürülecektir. Söz konusu kültür varlıklarının mahiyetinin ve yayılım alanının tam olarak saptanabilmesi için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden kurtarma kazısı izni ve ödenek talep edilmiştir. İzin ve ödenek ile gerçekleştirilecek çalışmalar sonucunda Müze tarafından hazırlanacak rapor ilgili kurumlara iletilecektir.” denildi.

 

Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

3 yorum

  1. 대부분의 온라인 카지노는 모바일 앱을 통해 모바일 기기에서도 게임을 즐길 수 있는 기능을 제공합니다. 이는 플레이어들이 언제 어디서나 휴대폰이나 태블릿을 통해 카지노 게임을 즐길 수 있도록 합니다

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.