İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu ; Sana senin değerlerin yeter!. (Videolu Haber)…

ö7-vert(1)

Ensar Vakfı Sinop Şubesi’nin konuğu olarak Sinop’a gelen, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu Halk Eğitim Merkezi Salonunda konferans verdi.

 

Yoğun ilgi nedeniyle bir çok vatandaşın yer bulamayıp ayakta izlediği ekranların sevilen yüzü Ömer Döngeloğlu’nun, Ensar Vakfı’nın Değerler Eğitimi kapsamında verdiği yaklaşık 2 saatlik konferans adeta soluksuz izlendi.

 

DUYGU YÜKLÜ ANLAR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından Sinop Alaaddin Camisi Uzman-İmam Hatibi Abdullah Ergin tarafından Kur’an tilaveti gerçekleştirildi. Ensar Vakfı Sinop Şubesi Başkanı Muhammet Başoğlu’nun açılış konuşması ardından konferansına başlayan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Hazreti Peygamberimizin hayatından kesitler sundu.
Henüz doğmadan babasını kaybeden Hazreti Peygabremizin 6 yaşındayken bir yolculuk sırasında annesinin, ardından da kendisine bakan dedesinin ölüm anını anlatan Ömer Döngeloğlu, Peygamber efendimizin 7 çocuğundan 6’sını bizzat hayattayken kaybettiğini hatırlattı. Bu sırada salonda duygu yüklü anlar yaşandı. Bir çok dinleyici göz yaşlarına hakim olamadı.

 

İLAHİYATÇILAR SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ
İlahiyatçıların topluma olan sorumluluklarını yerine getirmediğini dile getiren Ömer Döngeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz ilahiyatçılar bu topluma olan sorumluluğumuzu yerine getirmedik. Büyük çoğunluk olarak söylüyorum. Düşünebiliyor musunuz, imsak vakti için bir Ramazan boyu horoz dövüşü gibi birbirine saldırıyor koca-koca ilahiyatçılar. Ya senin memleketinde uyuşturucu tüccarları 11 yaşındaki çocuğa okul önünde hap satıyorlar. Senin başka işin mi kalmadı hoca efendi?. Senin hiç mi sorumluluğun yok. Senin el atacak toplumun problemin mi bitti?. Bu millet güllük gülistanlık da bir tek imsak vakti mi kaldı. Ey kardeşlerim biz hocalığın hakkını veremedik.

 

İNSAN HAYVANAT BAHÇELERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
Bizim bize yetecek kadar zenginliğimiz var. Bize hep Batıyı, Avrupayı örnek gösterenlere hep şunu söylüyorum. Avrupa’da insan hayvanat bahçeleri vardı. Ne demek istediğimi merak ediyorsanız internete girip bakın. Siyah zenci çocuklarını hayvan yavrusu diye kafeslerin içine koydular, kendi okullarında ki öğrencilerini hayvanat bahçelerini götürdüler ve insanı insana hayvan diye bilet aldırıp seyrettirdiler. En son hayvanat bahçesi 1956 yılında Brüksel’de kapandı ve bu bütün Avrupa şehirlerinde vardı. Sömürgeciler Afrika’dan kaçırdıkları küçük çocukları, ‘bunlar hayvan yavrusu’ deyip kendi çocuklarına sergilediler. Günlerce aç kalmış zenci çocuğu bir muzun peşinde ağlatarak koşturuyorlardı. Biletle zevkle seyrettirdiler.

 

BATININ BİZE ÖĞRETECEK HİÇ BİR ŞEYİ YOK!
Amerika’da siyahların, zencilerin otobüse bindiklerinde beyazın önündeki koltuğa oturması belediye kanunuyla yasaktı. 1965 yılına kadar vardı. 1965 yılında zenci olaylarının büyümesi üzerine bu kanun değiştirildi. Bir de sen dön Hasreti peygamberimize bir bak. İslamın ilk yılı. islama inanan o 7 insan. Hazreti Hatice, Hazreti Ali, Hazreti Zeyt, Hazreti Ebubekir, Hazreti Bilal. Bilal’i kem satın aldı parayla? Hazreti Ebu Bekir. Bilal kim? Simsiyah, kömür karası zenci bir çocuk. Hazreti Ebu Bekir ölene kadar Bilal’in elinden bir bardak su istemedi. Kölelikten azad olmanın bedeli olarak yazılır diye. Hazreti Ebubekir sarışındır. Hazreti Bilal ile ne zaman aynı safta namaza durdular biliyor musunuz? İlk gün. Mekke’nin vergi rekortmeni zengin, efendi, Hazreti Ebu Bekir ile Afrikalı zenci köleyi yan yana namaza durduran Hazreti Peygamberimizin medeniyetine, insanların hayvan yavrusu gibi köle pazarlarında hayvanat bahçesine koyan bu Batının sana söyleyecek hiç bir sözü yoktur.

 

SANA SENİN DEĞERLERİN YETER!
Sana senin değerlerin yeter. Batının ilmine teknolojisine eyvallah. Almalıyız çalışmalıyız. Ama unutmayın bunlar bize asla insanlık öğretemezler. Srebrenitsa Avrupa’nın bin yıl sürecek utancıdır. 8 bin küsur Bosnalı, BM’ye silahlarını bırakıp teslim olmuş, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çembere aldığı bir kampta bu 8 bin kadına, erkeğe, çocuklara tecavüz edip, vahşice öldürüp, dünyanın gözü önünde insanları toplu mezarlara dolduran bu Batının insanlık adına sana söyleyecek hiç bir sözü yoktur”

 

Konferans Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya’nın İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’na Sinop’a özgü gemi maketini takdimi ile son buldu. Ensar Vakfı Sinop Şubesi Başkanı Muhammet Başoğlu, Başta Sinop Valisi olmak üzere programa iştirak eden herkese teşekkür etti.

 

Programa;  İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Gündoğdu, Ensar Vakfı Genel Merkez Koordinatörlerinden Fatih Yıldız, STK temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.