Halime Şahin Yazdı, “Ayrılmadan özlenenler”……

 

Geleneklerimizi yaşayarak devam ettirmeliyiz. Dün akşam küçük eltim aradı, ‘’görümcemler köye gidecekler, gitmeden davet ettim sizde gelin’’ dedi. Biz de tabiki bu güzel geleneğimiz unutulup gitmesin diye çocuklarla birlikte misafirliğe gittik. Biliyoruz ki onlarca hemşerilerimiz baharın gelmesiyle memleket yolculuğuna başladılar. Kimileri Mart ayında kimileri Nisan ayında, bağ bahçe ekip, toprağı sürecekler. Ağaçları budayacaklar, bağ bahçe terbiyeliyecekler.

 

Bizde böyle denir, baharda bahçe tarla, ağaç bakımına. Çocukluğumun en güzel anıları hâlâ aklımda. O uğurlama akşamları, sanki bir daha hiç görmeyecekmişiz gibi dedemi ( ebemi ) babaannemi. Dedemler havalar iyice soğuyunca köyden gelirlerdi, birer ay sırayla halamlarda, emmimlerde kalırlardı. Baharda köye dönecekleri en son gün çok özel olurdu. Gelinler için sanki bir bayram havası, torunları olarak bizde hepimizin toplandığı akrabalarla bir arada olmak, özellikle kuzenlerle çok önemli anılarımızın yaşandığı bir veda akşamı olurdu. Köy yolculuğunun olmazsa olmazı 3-5 çuval itina ile hazırlanırdı. Tüm aile bir arada son yemekler yenir, son çaylar içilirdi. Sonra ‘’hadi otobüsü kaçırmayalım, evden erken çıkalım’’ telaşı sarardı. İki üç kuzenle, arabada yer olursa uğurlamaya giderdik, beklerdik buruk bir heyecanla Bostancı köprüsünün altında.

 

Gelirdi Şahinoğlu otobüsü dedemleri bizden ayırmaya. Otobüsün gelişi ile bir telaşe sarardı babamları; hemen başlar muavinle çuvalların pazarlığını yapmaya. Biz de koltuklarına çıkartıp bir bir sarılıp öperdik dedemizi, babaannemizi, sanki yıllarca hasret kalacağız, oysaki okulun kapandığı​ ilk gün bizde köyümüze giderdik, ayrılığın acısını, özlemenin acısını bilirdik daha çocuk yaşta. Biz çok sevdik büyüklerimizi. Şimdi anlıyorum aslında onlar bizi çok sevdiği için biz onları çok sevmişiz. Allah hepsine rahmet eylesin mekanları cennet olsun. Bizi de anan torunlarımız olsun. Bize de onların gibi sevmeyi nasip etsin. Bana bu güzel anıları hatırlayıp yaşattığı için eltim Zeliha Şahin’e çok teşekkür ediyorum.

Halime Şahin- (29.03.2017. Çarşamba)..

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17614 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.