GÜNCEL Haber ; Horasan DEDE Türbesi, Yetkililerden İlgi Bekliyor…

Sinop’un Hal Aralığında bulunan, 1946 yılında çıkan büyük Sinop yangınında yok olan Kapan Mescidi içerisinde bulunan ‘ Horasan Dede’ türbesinin hali görenleri üzüyor. Türbe dışarıdan bakıldığında deyim yerinde olmasa da kümesi andırıyor. Yetkililerin bu duruma seyirci kalmasına ise vatandaşlar daha da üzülüyor.

Türbe’ye çevredeki vatandaşlar ellerinden geldiği kadar bakmaya çalışsa da, yetkili kişilerin duyarsızlığı sebebi ile zamanla yok olacağı aşikar.

YANMIŞ AMA, KAYITLARDA ÖYLE BİR YANGIN YOK!
Konu ile ilgili araştırma yapan gazeteci Deniz Özen  düşündürücü verilere ulaştı.  1946 yılında çıkan büyük Sinop yangınında yok olan Kapan Mescidi’nden eser kalmamış. Mescidin ilgili kurumların envanter kayıtlarında yer almaması ve 1946 yılında çıkan yangının itfaiye kayıtlarında bulunmaması ise ayrı bir konu.  Öte yandan Sinop genelinde toplamda yedi Mescidin aynı kaderi paylaştığı ve üzerine apartmanlar dikildiği bilgisine ulaşıldı.

TÜRBELER YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLSİN VE TANITIM METARYELLERİ OLUŞTURULSUN
Sinop’ta bulunan türbelerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmasını isteyen vatandaşlar, ‘Sinop İslami tarihi ile çok zengin bir yelpazaye sahip. Dünyaya maal olmuş önemli şahsiyetlerle dolu. Yetkililer, söz konusu değerlerle ilgili kurumsal bir çalışma yapmalı ve görselleriyle tanıtımı sağlanmalı‘ diyerek yetkililere seslendi.

Kaynak ; AJANS SİNOP…

Boyabat Gündemi hakkında 16655 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.