Emniyet Dolandırıcılara Karşı Bir Kez daha Uyardı…….

telefon-dolandırıcılığı

 

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, birçok kez yaptığı telefonla dolandırıcılık uyarısını bir kez daha yaptı. Telefon yoluyla dolandırılma olaylarının sıklıkla yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, çeşitli sebeplerle arayarak kendini polis, savcı, asker olarak tanıtanlara itibar edilmemesi gerektiği bununla birlikte cep telefonlarına gelen hediye kazandınız şeklindeki SMS’lerinde dikkate alınmaması gerektiği aktarıldı.

 

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Kendilerini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, adınız darbeye karıştı, adınız darbeciler listesinde diyerek vatandaşlarımızdan para ve ziynet eşyası talep etmektedirler. Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,  Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, Operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi çeşitli şekillerde vatandaşlarımızı dolandırmaya çalışmaktadırlar.

 

 

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar vatandaşlarımızdan, sağlık veya hayat sigortası yenilenmesi için para yatırılmasını talep edebilmekte yada vatandaşlarımızın sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay iye kabul ettiğini, belli bir miktar borcu olduğunu, ödenmezse yasal işlem başlatılacağını söyleyerek vatandaşlarımızdan para talebinde bulunmaktadırlar.

 

Kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, adınız darbeye karıştı, adınız darbeciler listesinde diyerek para veya altın isteyenlere karşı kesinlikle itibar etmeyin, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın, ziynet eşyası bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara kesinlikle itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları aramayın.

 

Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde vakit kaybetmeksizin 155 POLİS İMDAT hattını arayın, en yakın emniyet birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat edin.”

Vitrinhaber Gazetesi

Boyabat Gündemi hakkında 18421 makale
Boyabat Gündemi

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.