Durağanlı Küçük Kaşiften Araç Sürücülerini Rahatlatacak Buluş!…..

Durağanlı Karaboğa ailesinden İstanbul’da ikamet eden Ali İhsan Karaboğa’nın kızı Nazlı Nur Karaboğa’nın Başarısı.

Bu yıl 6. düzenlenen Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği’ndeki Proje Yarışması birbirinden ilginç farklı projeye ev sahipliği yaptı. Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Nazlı Nur Karaboğa’nın Çocuk Kaşifler Kategori’sinde 1120 proje arasından ilk 15’e giren Oto-Matik Güneşliği projesi ile araç sürücüleri aracını güneş ışıklarından etkilenmeden daha rahat kullanabilecek.

Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, TÜYAP Kitap Fuarı’nda düzenlendi. Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkez’inin kaşif öğrencilerinin keşifleri Bursa Bilim Şenliği’nde bilim meraklılarının ilgi odağı oldu.

Bursa Bilim Şenliği’nde çeşitli illerden ve yurt dışından gelen genç kaşifler birbirinden ilginç keşiflerini tanıttı. Bilim meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği Bilim Şenliği’nde çok dikkat çeken keşiflerden birisi de Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Nazlı Nur Karaboğa’nın hazırladığı ‘Oto- Matik Güneşliği Projesi oldu. Proje, güneş ışıkları ön cama düştüğünde otomatik olarak açılan veya gölge indiğinde kapanan sistem olarak dikkat çekiyor. Proje, 1120 çalışma arasından ilk 15’e girdi.


“Kazaların Önlenmesine Katkı Sağlayacak”
Keşifin oluşma aşamasıyla ilgili bilgi veren başarılı kaşif Karaboğa, yapılan araştırmaya göre trafik kazalarının % 90’ının şoförlerin dikkatsizliğinden kaynakladığı sonucuna varıldığını belirtti. Sürüş sırasında araç içerisine ön camdan giren güneş ışığının, şoförün görmesini olumsuz etkilediğini kaydeden Karaboğa, güneşliğin açılmaya çalışılmasının da dikkati dağıtabildiğini söyledi.

Bu tespitten yola çıkarak öğretmenleri refakatinde keşif üzerinde çalıştıklarını anlatan Karaboğa, “Oto-Matik Güneşliği Projesi sayesinde araç kullanıcılarının dikkat kaybı azalacak. Böylece kazaların önlenmesine de katkı sağlayacak” dedi.

Bursa Bilim Şenliği’nde ayrıca Enderun Yetenekli Çocuklar Merkez’inin Uygulamalı Matematik, Robotik, Eğlenceli Bilim, Strateji Oyunları stantları da yer aldı. Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Nazlı Nur Karaboğa ile öğretmenlerini ve arkadaşlarını tebrik eden Çağırıcı, Bilimi seven öğrencilerimiz bu sayede hem analitik düşünme yeteneklerini geliştiriyor hem de farklı fikirler edinerek bilimle ilgili farkındalıklarını arttırıyor” dedi.

Kaynak : durağan.com.tr

(Visited 46 times, 1 visits today)
Boyabat Gündemi hakkında 15932 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.