Durağan (!) Açık Cezaevi Kapanıyor mu?……

b(130)

Tahliye olan gidiyor(!!!…) 2014 seçimlerine girerken iktidar partisinin önemli bir söylemi olan Durağan’a açık cezaevi idi.. Yapılacak yapılıyor, başlandı, başlanıyor, Mahkumlar geldi geliyor derken yerel gazetelere konu olan billboardlarla cezaevi sevincimiz tüm basına servis ediliyordu..

eker

Şükürler olsun ki(!?); bir cezaevimiz olacaktı! Bir ara adına takıldık; Boyabat mı, Durağan mı? Sonunda karar verildi; Boyabat Cumhuriyet başsavcılığına bağlı parantez içinde Durağan açık cezaevi eski DSİ tesislerinde açılmıştı. İlk dönemlerde 5-10 gardiyan derken sayı 60’ı geçti.. Şimdi mahkumlar geliyor.. Durağan caddelerinde cezaevi araçları link atıyor… Başlangıçta umutlar tavan yapmıştı.

 

1500-2000 mahkum gelecek, ekonomi canlanacak, mahkumlar gezerken para bırakacak aileleri Durağan’ı görecek tanıyacak ilçe için bir kısır döngünün kırılmasına vesile olacaktı. Şimdi kimse cezaevi nedir? Ne değildir? konuşmuyor! Çünkü beklenen olmuş, cezaevi açılmış ekonomik veriler tavan yapmıştır(!) Durağan caddelerinde nüfus artışı had safhada, marketlerde kuyruk, otellerde yer bulunamıyor(!!???)

 

Bu gün açık cezaevi gündemden düşmüş kimsenin pek fazla umurunda olmayan bir kuruma dönüşmüştür. Küçük sanayi bekleme odasında, otogar yaşanan yoğun trafik nedeni ile kilitlenmiştir(!!) Bunu neden yazdığıma gelince insanımız suni gündemlerle alt yapısı hazırlanmayan ve de ekonomik girdileri, işletmelerin ya da açılan kurumların yönetim yerleri, artısı ve eksisi değerlendirilmeden verilen umutlar bir başka umutsuzluğu tetiklemektedir. Durağan billboardlarda olduğu gibi açılacak cezaevi ile mesut ve bahtiyar olurken unuttuğu gerçek TUİK verilerinde ve nüfus idaresi kayıtlarındadır!! Durağan zaten açık cezaevi açılmadan önce de 2 dağın arasında sıkışmış, kısır döngülerle boğuşan sırası gelenin terk ettiği bir ilçe konumundaydı.

 

Durağan’dan yıllardır hep bir kurumunu kapatıp gönderen ilçe olmuştur. Son olarak ta kazandığı kurum ise açık cezaevidir. Cezaevlerinin bir özelliği vardır, cezası dolan tahliye olur gider… 2014 seçimlerine 21 binin üstünde nüfusla giren durağan 2016 yılında nüfusu 18 binlere inmiştir. Saraydüzü, Dikmen gibi ilçelerin göç hızı bizimle mukayese edildiğinde devede kulaktır. Yani kısacası Durağan açık cezaevinden 2014 ile 2016 yılları arasında 3 binin üzerinde hemşerimiz tahliye olmuş, kalanlarda denetimli serbestlikle ilçede yaşamlarını ikameye mecbur tutulmuştur. Bu ilçeyi yönetenler hala esnafla barışmaz, aklı başında çözümler üretmez ise korkarım ki, açık cezaevinden(!) tahliyeler artacak, birileri zengin olarak servetine servet katarak, birileri de borç batağı içinde engin denizlere, metropol kentlere göç edecektir. Durağan’da hayat durmuş esnaf tahliyesini beklemekte, vatandaşımızda izin günlerinde komşu ilçelerde, büyük kentlerde akraba eş dost derken abayı atacak, geleceğini kurtaracak arayışlar içerisindedir…

 

Umutlar tükenmiştir! İlçe her yıl ortalama 1000 kişi göç veriyorsa 5 yıl sonra nüfusumuz 10 binler seviyesine inecek demektir. Bu gün 18 bin olan nüfusta genç nüfus tükenmiş orta yaş arayış içerisinde yaşlı nüfusta hayatının sondemlerin baba topraklarında geçirmenin hazzı ile evlatlarına hasret biçimde Durağan’da hayat sürmektedir. Onlarda metropoldeki hemşerilerimizle son ortak bağımızdır! Maalesef plansız programsız gelişi güzel söylenen sözler iktidara bel bağlayan geniş kitlelerde sürekli hayal kırıklığı yaratmaktadır. Sürekli biçimde aldatılan kandırılan Durağan halkı artık değişim istiyor. Onlar yıllardır Durağan açık cezaevinde(!) zaten kaderine mahkum olmuş vaatlerle oyalanmış tahliyelerini hep geciktirmiş kitlelerdir. Cezaevlerinde iş yurtlarında çalışan işçiler gibi emirle ve de ihtiyaçtan kamu kurumlarında oy deposu(!) olarak tuttuğunuz İŞKUR’dan işe aldığınız kitlelerde artık rahatsızdır.

 

Onlarda çocuklarının geleceği ailelerin geleceği için sürekli bir arayış içerisindedirler… Esnaf İŞKUR’dan muzdarip, vatandaş adaletsizlikten.. Madem umudu cezaevlerine bağladınız, billboardları süslediniz, 2 dağın arasına sıkışmış yarı açık cezaevi konumunda olan ilçede tahliyeleri geciktirin(!) yoksa idare edecek , söz dinleyecek mahkum(1) kalmayacak, sizlerde koltuğunuzdan olacaksınız haberiniz ola! İlçe açık cezaevi gibi sürekli tahliyelerle kapanma noktasına ya da bir başka yere bağlanmaya doğru hızla sürükleniyor! Cezaevi(!) ile başladınız tahliyelerle ilçeyi boşaltmayın(!!!!)

Durakhan Haber-Mustafa Eker…

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17618 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.