Dünyayı Ayağa Kaldırması Gereken Şok Tespit..

bb(508)

İHH’nın tespitine göre felaket bölgesine ilk ulaşanlar insan tacirleri…

 

Sinop’ta konuşan Samsun İHH Başkanı Ömer İdris Akdin,” Felakete uğrayan bölgelerine sanılanın aksine ilk ulaşanlar yardım kuruluşları değil, insan tacirleridir. Giderler oradaki sahipsiz çocukları kaçırırlar ve bu çocukların bir kısmı organ mafyasına satılır” dedi.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) Sinop Şubesi tarafından Halk Eğitim Merkezinde konferans ve tanıtım gecesi düzenlendi. ‘Yeryüzü Konuşmaları’ sloganı ve ‘Yeryüzünün İyilik Hareketi’ başlığıyla düzenlenen programa Samsun İHH Başkanı Ömer İdris Akdin, Mavi Marmara Gazisi Hüseyin Mutlu ve Samsun İHH Yetim Birimi Başkanı Ersan Salihoğlu konuşmacı olarak katıldı.

BU MİLLET HER DAİM MAZLUMLARIN YANINDADIR
Sinop İHH Başkanı Avukat Sefa Yalın’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda konuşan Samsun İHH Başkanı Ömer İdris Akdin, İHH’nın dünya genelindeki çalışmalarını anlattı. Türkiye’nin toplum olarak farklı bir dinamik ve özellik taşıdığını kaydeden ve bu özelliğin emperyalist ülkeleri şaşırttığını dile getiren Akdin, “Özellikle bu ülke, fark eden toplumların. Bizim öyle bir özelliğimiz var. Bizim toplumumuzdaki her bireyin arka planında mazlumdan yana olmak gibi bir güdü vardır. Mesela Kamerun ile İngiltere maç yapsa bizim milletimizin gönlü Kamerun’dan yanadır. Muhteşem top oynayan İngiltere’nin yanında değildir. Onlarca kaos, anarşizm olmasına rağmen bu toplum hala diri ve dünyanın 120 ülkesinde faaliyet gösteren kuruluşları var. Bakın kaosun kol gezdiği Sudan’ın Darfur kentinde Türkiye, TİKA vasıtasıyla Araştırma Hastanesi yapmış. Bakın Afrika’da şu ana kadar 100 bin kişiyi katarakt ameliyatı yaptırmışız. İnşallah dünyaya umut olmayı sürdüreceğiz. Bu anlamda örneğin Afrika’da 8 binin üzerinde su kuyusu açtık.  Zaten birilerinin anlayamadığı bu. Sürekli hareket halinde olmamızı emperyalistler anlayamıyor ve tedirgin oluyorlar. Şu anda 120 ülkede bir fiil faaliyet gösteriyor. Büyük bölümümüz gönüllü olarak çalışıyor” dedi.
DEHŞET VERİCİ AÇIKLAMALAR
Konuşmasında oldukça çarpıcı açıklamalarda bulunan  ve felaket bölgelerinde yaşanan dehşet verici olayları anlatan Ömer İdris Akdin, bu bölgelerde insan tacirlerinin sahipsiz çocuklara neler yaptıklarını gözler önüne serdi. Akdin sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizler hızlı biçimde çeşitli felaket bölgelerine ulaşmak için çok hızlı davranmalıyız. Bunun için çok iyi bir arka planınız olması lazım. Bu şunun için gerekli; Bakın sel, deprem, tsunami gibi felakete uğrayan bölgelerine sanılanın aksine ilk ulaşanlar yardım kuruluşları değildir. Dünyada iyi organize olmuş insan tacirleri vardır. Bunlar büyük büyük devletlerden bile güçlü, hatta büyük devletlerin içinde yer aldığı büyük organizasyon ve şirketlerdir. Mesela bir yerde sel yada deprem oldu. İlk bu çeteler gider oraya. O kaosta özellikle çocukları kaçırırlar. Bunu bir kaç kez kendi gözlerimizle gördük. Pakistan’da, Filipinler’de bunları gördük. Bundan yaklaşık 10 yıl önce deprem olmuştu. Orada böyle bir durum meydana geldi. Giderler oradaki sahipsiz çocukları kaçırırlar ve bu çocukların bir kısmı organ mafyasına satılır. Kız çocukları fuhuş çetelerine satılırlar. Bir kısım çocuklarda çocuk asker olarak cepheye sürülür ve intihar bombacıları olarak kullanılırlar. Yani biz sahip çıkmadığımızda sahip çıkacak mutlaka bir kötü vardır. Bunu unutmayalım. Bunun için çok hızlı hareket etmek durumundayız. Onun için bu bölgelerde küçük istasyonlar vasıtasıyla her yere ulaşmayı hedefleriz. Bu Türk milletinin yüreğinin özelliğidir. Biz birlikte iyiyiz, tek başına bir anlamımız yok”
MAVİ MARMARA NUH’UN GEMİSİ GİBİYDİ
Akdin’in ardından konuşan ve kimi zaman duygularına güçlükle hakim olan Mavi Marmara Gazisi Hüseyin Mutlu ise, İsrail askerleri tarafından şehit edilen arkadaşlarını anlatırken kelimeler boğazında düğümlendi. Mavi Marmarayı Hazreti Nuh’un gemisine benzeten Mutlu; “Mavi Marmara dünyanın ortak iyilik hareketidir. Çünkü katılımcılar açısından ve bulunduğu konum açısından ve dünyada yaptığı etkiler açısından öyle. Ama Mavi Marmarayı 2010 yılının 31 Mayısından itibaren dünyanın gündeminde belli şekillerde duruyor. Yusuf kıssası en uzun kıssalardan biridir. Anlatımı epeyi uzun sürer. Ancak bunu kısaca özetleyen hocalarımız vardır. ‘Yusuf kuyuya düştü ve çıktı’ derler. Yeni biz ‘Mavi Marmara’ya bindik ve indik’ diye özetleyebiliriz. Gerçekten iyilik hareketinin her yönüyle tartışılabilecek, o ortak aklın, o ortak vicdanın oluştuğu bir gemiden bahsediyoruz. Ve o gemi halen varmak istediği limana varamadığı için bizim gönüllerimiz de seyrini sürdürüyor. O iyilikleri, o vicdanı ilgili yere taşıyana kadar yoluna devam edecek. Yani Nuh’un gemisi gibi düşünün. Bir tufandan sonra ortalık tamamen yok olup helak olduktan sonra lazım olan bütün malzemelerin bulunduğu bir gemi. Bence o malzeme insanlığın ortak vicdanıdır. Yani o gemide o malzeme vardı. Maalesef onu İsrail kurşunları zedelemiş ve yaralamış olabilir, ama onların her biri o vicdanın yeşermesi, yerini bulabilmesi için birer ateşleyici güç olarak var. Şehit kardeşlerimizin, şehadete eren kardeşlerimizin her biri buna şahitlik etmiş oldular” dedi.

 

Programı; İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Memur-Sen Sinop Şube Başkanı Hasan Tüyüboz, bazı kurumların yöneticileri ve çok sayıda STK temsilcisi ile vatandaşlar izledi.
Share
Boyabat Gündemi hakkında 17614 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.