Dünden Bugüne Boyabat Sarıağaççayırı Köyü Düğün Adetleri -( 3. Bölüm..)

1

Cumartesi gecesi veya düğün hafta içi ise çarşamba günü kız evinde kına yapılır.Kına gecesine misafirlerde katılır.Diyeceksiniz ki tüm bunlara ne gerek var… İnanın bu saydıklarımızdan bir tanesi bile eksik olsa o düğün düğünlükten çıkar ve belirli bir düzen içerisinde gerçekleşmez. Bu yüzden düğün sahibi, başka zaman kim gelmiş düğüne, kim ne kadar kete getirmiş bilmek zorundadır. Köydeki düğün süreçleri, şu kural üzerine kuruludur. “Ne ekersen onu biçersin”

..ve gelin alma süreci… Bu merasim düğün hafta içi ise perşembe, hafta sonu ise pazar günü yapılır. Gelin alma düğün sahibinin esasen zorlandığı gündür.  Neden mi?

Gelin alma Bu günler dışında kesinlikle olmaz. Eğer düğün hafta sonu ise pazar, hafta içi ise perşembe günü gelin alma merasimi düzenlenir. Bu gün düğün sahibinin zorlandığı günlerden bir tanesi.Sandık kız evinden bu gün alınır. Ayrıca sandığı bekleyenin isteği yerine getirilmeyince bu sandık verilmez…

Bu düğünde sandıktan sorumlu kişi kızın anneannesi oldu, fazlada bir şey istemedi sadece 300 tl. Ama bunu öğütleyen birisi var.
Buna kalsa 20-30 TL ile halledilir. Ama gelin hanımın uyanık kardeşi kışkırtıyor işi… Yoksa çıkarmı bu meblağ… Ama ne varki bizim düğün sahibi aracıyla ikna edip razı ediyor. Bu düğünde de aracı Boyabat Bülteni Muhabirimiz oldu.

En önemlisi kapıda gelini çıkrtamıyorlar pazarlık sıkı sadece 500 tl yoksa kapı açılmıyor…

Artık gelinin çıkma vakti ama gelinin kuşağını bağlamak gelinin abisine kaldı. Bağlanır bağlanmasınada sadece…

Evet bağlamanın bedeli sadece 150 tl cik…

Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17309 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.