Doktor Doğuma Gitmedi, Oksijensiz Kalan Minik Beyza Engelli Oldu!

beyza

 

Doktor Doğuma Gitmedi, Oksijensiz Kalan Minik Beyza Engelli Oldu!

Sinop‘ta doğum sancısı üzerine Atatürk Devlet Hastanesi’ne giden 39 yaşındaki Şermin İpek, görevli ebenin gözetiminde bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Doğum sırasında sorun çıkması üzerine ebenin çağırdığı doktor, iddiaya göre hastaneye gelmedi, bebek de oksijensiz kaldığı için engelli oldu.

HASTANEYE ÇAĞIRILAN DOKTOR GELMEDİ

Sinop‘ta 21 Eylül 2013’te meydana gelen olayda, iddiaya göre hamile olan Şermin İpek doğum sancısının başlaması üzerine saat 18.00’de Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Görevli ebe Ö.K., Şermin İpek’e müdahale etti. İddiaya göre doğum sırasında normal olmayan bir durum olduğunu belirleyen ebe hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr. B.D.Ö.’yü hastaneye çağırdı. Ancak doktorun hastaneye gelmediği iddia edildi.

Doktor Doğuma Gitmedi, Oksijensiz Kalan Minik Beyza Engelli Oldu!

BEBEK YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ ALTINA ALINDI

İpek, saat 03.00 sıralarında bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak yaşamsal bulguları iyi olmayan bebeğin doğum sırasında oksijensiz kaldığı belirlendi. Bunun üzerine bebek aynı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

KÜÇÜK BEYZA ENGELLİ OLDU

Daha sonra Samsun‘daki başka bir hastaneye sevk edildi. Bebeğin tedavi süreci devam etti ancak vücudunda kalıcı hasarlar olduğu belirlendi. Şu an 2 yaşında olan Beyza İpek, konuşamaz, ayakta duramaz, tek başına hareket edemez ve duyamaz hale geldi.

ŞİKAYET SONRASI VALİLİK İNCELETME BAŞLATTI

1.5 yıl süresince bebeğin iyileşmesi için hastane hastane dolaşan anne Şermin İpek ve baba Ali İpek çocuklarının bu duruma gelmesine ihmalin neden olduğunu iddia ederek Sinop Valiliği‘ne ve Cumhuriyet Savcılığı’na 6 Şubat 2015’te şikayette bulundu. Şikayet sonrasında olayla ilgili Valilik tarafından ön inceleme başlatıldı.

beza2

Doktor Doğuma Gitmedi, Oksijensiz Kalan Minik Beyza Engelli Oldu!

DOKTORA UYARMA CEZASI VERİLDİ

Ön inceleme sonunda 5 Mayıs 2015’te Valilik İl İdare Kurulu tarafından Ebe Ö.K. hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı alındı. Nöbetçi ebenin davetine rağmen hastaneye gitmediği belirlenen Opr.Dr. B.D.Ö. hakkında ise soruşturmaya izin verilmesine karar verildi.

Öte yandan Sinop Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından alınan kararla soruşturma sonunda Ebe Ö.K. hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek görülmezken, Opr.Dr. B.D.Ö. hakkında uyarma cezası verildi.

ANNE VERİLEN CEZAYA İSYAN ETTİ

3 çocuk annesi Şermin İpek, doğumda oksijensiz kalması nedeniyle kızının engelli kaldığını belirterek, “Doğum öncesinde yaptırdığım tetkiklerde hiçbir sorun yoktu ve bebeğim gayet sağlıklıydı. Doğumda hata nedeniyle bebeğim oksijensiz kaldı ve engelli oldu. 9 saatlik sancı süresince ve doğum sırasında kesinlikle doktor benim yanıma gelmedi. Bebeğimin doğum sonrasında hastanede tedavisinde doktorlar doğum hatası nedeniyle böyle olduğunu bize söylediler. Benim yavrum ömrü boyunca böyle engelli kaldı. Buna neden olanlar yeterince ceza almadı. Doktora sadece uyarma cezası verildi. Benim evladımın bu durumu için bana kim hesap verecek. Bebeğimin durumunun karşılığı sadece uyarma cezası mı? Bir insanı ömrü boyunca engelli bırakmanın hayatını karartmanın bedeli bu mu?” diye konuştu.

BABA: HESABI BU KADAR UCUZ OLMAMALI

Baba Ali İpek ise, çocuğumuzu bu şekilde görmekten acı çektiklerini belirterek, “Beyza şu an 2 yaşını doldurdu, 3 yaşına girecek yaşıtları yürüyüp konuşurken bizim bebeğimiz yüzde 99 engelli ve iyileşme ümidi de her geçen gün azalıyor. Bunun sorumlularının hesabı bu kadar ucuz olmamalı. Yetkililere sesleniyorum elinizi vicdanınıza koyun. Bugün benim çocuğum bu haldeyse bu sorumsuz görevliler hala görevdeyse yarın sizin doğacak çocuklarınız da tehlikede bunlara gerçek cezaları verilsin.” dedi

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17052 makale
Boyabat Gündemi

3 yorum

  1. Kaposi s sarcoma may also learning, socialization, and communicating veins in isolated mouth and regular mammography finasteride prescription floroda I did clomid for 6 months and each month, one week after I got a positive OPK, I had my blood tested to check my progesterone levels and if they are in a certain range, that confirms ovulation

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.