Celal Çatal Hoca Yazdı ; “Havai Fişek Değil Havaya(Boşa) Fişek”

Yıllar önce havai fişekler yeni atılmaya başlandığında (Havayi Fişek Havaya Fişek) diye bir makale yazmıştım. Bu olayın faydalı değil zararlı olduğunu yazmıştım. Bu akşam evim sarsıldı. Demek ki daha kuvvetli bir patlayıcıydı veya ben bahçede olduğum için duydum, daha önceleri evde olduğum için belki sesi az duyuyordum. Eve çıkıp bilgisayarımı açınca “11 Ağustos Saat 21.30 da havai fişekten Çamlıca Mahallesinde yangın çıktı, bir apartmanın da kömürlüğü tutuştu” diye çıkan haber üzerine tekrar yazmak bana farz oldu.


Ben size zararlarından bahsedeceğim ve ilgililerden de bu işe bir dur demelerini bekleyeceğim. Bir vatandaş olarak rahatımın kaçırılmamasını istemek hakkımdır diye düşünüyorum.


1. Desinler diye atılıyor. Her geçen günde sayısı artıyor. Belli ki sayısı arttıkça fiyatı da artar. Düğün yapan insana maddi zarar verir. Bu insanlar desinler diye bu çevreyi rahatsız eden havai fişek atmaktansa düğünde yemek versinler; yemekleri boldu diye konuştursunlar. Evlenen çocuklarını bir iki bilezik fazla taksın; gelinin kolu bilezikleri taşıyamadı diye konuşsunlar.
2. Sen düğün yapıyorsun, sonunun hayırlı olmasını istiyorsun. Sen havai fişekle yeri göğü inletirken hasta yatağında evin kapısının gıcırtısına bile tahammül edemeyen yaşlının ahını alıyorsun, o evliliğin sonunun mutluluğuna yaşlının hastanın ahını katıyorsun. Yaşlı ve hastanın ahı da tutar duası da.
3. O anda uyumakta olan çocuk çığlıklarla uyanıyor, anne zor uyutuyor o anda o annenin neler düşündüğünü nasıl dua etiğini anlayabiliyor musun?


4. Bahse konu olan yangın olayının yanında bir ibadethane var. Duvarları çini kaplı. Havai fişek sarsıntıları ile çiniler düşüyor. Cemaat merdiven kurarak ne güçlüklerle hızlı yapıştırıcılar ile yenilerini takıyor, o çileyi çekerken acaba “ne güzel havai fişek atıyorlar Allah onlardan razı olsun mu diyor. Çinilerin yenisini bulmakta zor. Gelen çinilerin ya rengi tutmuyor ya deseni.


5. Ben zararlarını anlattım birisi de çıksın faydalarını anlatsın. Ben yanılmışım deyip yine herkesin göreceği şekilde bu sayfalardan yazarak özür dileyeceğim


6. Ne olur Havai fişek satıcıları bana kızmasınlar. Bir gün onlar da rahatsız olacaklardır.

 

Boyabat Gündemi hakkında 16655 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.