Boyabat Ülkü Ocaklarından 30 Ağustos Kutlama Mesajı…..

ağo

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın Yahya Kemal Beyatlı’nın 26 Ağustos 1922’de yazdığı bu şiir Büyük Taarruzun başladığı gün, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir.’ Tarihi bir emrin verildiği şanlı bir gündür. 26 Ağustos o kadar şanlı bir gündür ki 1071 Malazgirt’in tarihidir ve bugün ‘Fırat Kalkanı’dır. Şanlı Türk Ordusu bu tarihte Anadolu topraklarına girmiş, bu tarihte düşmana burası Türk yurdudur demiş ve bu tarihte 500 yıl sonra atam Yavuz’un peşinden Ortadoğu’ya girmiştir.

 

26 Ağustos gecesi 5. Süvari Kolordusu, Ahır Dağları üzerindeki Yunanların gece savunmadığı Ballıkaya mevkiinden sızma yaparak Yunan hatlarının gerisine intikale başladı. İntikal bütün gece sabaha kadar sürdü. Yine 26 Ağustos sabahı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet (İnönü) Paşa ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe’deki yerini aldı. Büyük Taarruz burada başlayarak, topçuların sabah saat 04.30’da taciz ateşi ile başlayan harekât, saat 05.00’te önemli noktalara yoğun topçu ateşi ile devam etti.

 

Türk piyadeleri, sabah 06.00’da Tınaztepe’ye hücum mesafesine yaklaşarak tel örgüleri aşıp Yunan askerini süngü hücumu ile temizledikten sonra Tınaztepe’yi ele geçirdi. Bundan sonra saat 09.00’da Belentepe, daha sonra Kalecik – Sivrisi ele geçirildi. Taarruzun birinci günü, sıklet merkezindeki 1. Ordu Birlikleri, Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi.

 

5. Süvari Kolordusu düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulunarak, 2. Ordu da cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü. 27 Ağustos Pazar sabahı gün ağarırken Türk ordusu bütün cephelerde yeniden taarruza geçti. Bu taarruzlar çoğunlukla süngü hücumlarıyla ve insanüstü çabalarla gerçekleştirildi. Aynı gün Türk birlikleri Afyon’a girdi. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyon’a taşındı. 28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri başarılı geçen taarruz harekâtı, 5. Yunan Tümeninin çevrilmesi ile sonuçlandı.

 

29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçerek muharebenin süratle sonuçlandırılmasını gerekli buldular. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı çarpışmaya zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlama yolunda karar aldılar ve karar sür’atli ve düzenli bir şekilde uygulandı. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekâtı, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Büyük Taarruz’un son safhası askerî Türk askerî tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti. 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe’den idare ettiği savaşta, tamamen yok edildi veya esir edildi.

 

Mustafa Kemal Paşa, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni sevk ve idare ettiği Zafertepe’de 30 Ağustos 1924 tarihinde Büyük Zafer’in önemini şu şekilde ifade etmiştir. “… Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır…” Şanlı Türk Ordusunun Bu büyük zaferinin 94. Yıl dönümünde Şehitlerimizin ruhlarının şad olması dileği ile. Türk Ordusuna Türk halkı olarak güvenimiz tamdır.

 

Vatana kurban etmeye göze aldığımız yavrularımızı üç beş soysuzun yönetemeyeceğini bu ruha hiçbir zaman pençe geçiremeyeceklerini 15 Temmuzda bir kez daha kanıtladık. Terör örgütüne üye kişilerin attığı çamuru hiçbir zaman üzerine değdirmeyeceğimiz. Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk halkına öncelikle son zamanlarda artan terör olaylarından dolayı kahpe pusularda verdiğimiz şehitlerimiz için baş sağlığı dileriz. Bu Tarihi gün de zaferimizi kutlarız. Rabbim vatanımızı korusun ve yüceltsin.

Ne mutlu Türküm diyene!

Boyabat Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Temsilciliği

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17299 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.