Boyabat Milli İrade Platformundan İsrail’i Tel’in ve Kudüs’e Destek İçin Basın Açıklaması Yapıldı….

İlçemizde Cuma Namazı sonrası İsrail’i telin ve Kudus’e destek için Büyük Cami önünde basın açıklaması yapıldı.

Boyabat İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği,Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen,Bem-Bir-Sen,Diyanet-Sen,Toç-Bir-Sen,Büro-Memur-Sen,Cihannüma Derneği,Ensar Vakfı Boyabat Şubesi, BOYİMDER ve Sarıağaççayı-Yeşilyurt Platformu  öncülüğünde  İsrail’i tel’in ve Kudüs’e destek için Büyük Cami önünde basın açıklaması yapıldı.

Ensar Vakfı Boyabat Şube Başkanı Alaattin Yaylaoğlu tarafından yapılan basın açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz.

“Bugün burada İsrail’in geçtiğimiz hafta, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa’da 3 Filistinliyi öldürmesini; yaklaşık 800 yıldır kapatılmayan, Müslümanların idaresinde bulunan Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasını ve sonrasında kapılara konan metal arama dedektörleri gibi yapılan hukuksuz uygulamaları tel’in için toplandık.

İsrail İşgal devletinin Kudüs’te yaptığı insan hakları ihlallerini saymakla bitiremeyiz. Şehit evlerini bombalamak suretiyle yıkan veya içine beton dökerek kullanılamaz hale getiren bir zihniyetle karşı karşıyayız. Hiç utanmadılar ki, hiç sıkılmadılar. Hiçbir değer tanımadılar. Daha önce de, sırf İslam izlerini yok edebilmek adına içerisinde sahabe kabirlerinin de bulunduğu Müslüman mezarlıklarına ait arazileri talan etmeye ve üzerlerinde inşaat yapmaya başladılar. Sahabe kabirlerinin bulunduğu tarihi Me’menullah mezarlığı arazisi üzerine içkili kafe açarak İslam’a ve Müslümanlara hakaret etmeye devam ettiler. Son aylarda Ezan’ın yasaklanma girişimini uygulamak için fırsat kollanırken, Mescid-i Aksa’nın Şam Kapısı’nda 16 yaşındaki Filistinli genç kız Fatma Atıf sırtından 20 kurşunla vurularak şehit edildi. Mübarek Ramazan ayında 30 yaşın altındaki gençlerin Mescid-i Aksa’ya girmeleri yasaklandı.

Son olarak geçtiğimiz cuma, Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail Terör Devleti yüzünden 800 yıllık süre içinde ilk defa Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılınamadı. Ardından, mescidi kısmen ibadete açsa bile kapılara metal arama detektörleri yerleştirdi. Siyonistler, yerleşimci politikasıyla Filistinlileri evlerinden, yurtlarından çıkararak Kudüs’ü Yahudileştirme ve arkeolojik kazı adı altında Mescid-i Aksa’yı yıkıp yerine Siyon Tapınağı inşa etme planlarını adım adım uyguluyor. Az önce bahsettiğimiz gibi; 1967 yılından beri defalarca Mescid-i Aksa’da kan döken, namaz kılınmasını engelleyen, belli bir yaş aralığındaki Filistinlileri Mescit’e sokmayan, kirli postallarıyla Mescit’i kirleten İsrail, Mescit’i tamamen ibadete kapatmak için kirli planlar yürütüyor, Trump’ın da seçim vaatleri arasında yer alan Kudüs’ün başkent yapılması için zemin hazırlıyor. İslam dünyasının ve uluslararası toplumun sessiz bakışları, küresel güçlerin ise desteği eşliğinde Kudüs işgal ediliyor.

Peki Kudüs bizim için neden önemli?

Kudüs, ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırıyor. Kudüs, İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştiği beldedir. Kudüs, 400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış ve bu döneme ait yüzlerce tarihi eseri içinde barındıran bir İslam şehridir. Bu eserlerin birçoğu camii ve mescitlerden oluşmakta ve Kudüs’ün İslami kimliğini yansıtmaktadır. Bu eserlerin yok olması Kudüs’ün İslam kimliğinin yok olması demektir. Kudüs’ün İslami kimliği yok edilerek Yahudileştirilmek istenmektedir. Kudüs’te her gün insan hakları ayaklar altına alınmaktadır. Dünyanın gözü önünde hemen her gün sokak ortasında yargısız infazlar yapılmaktadır. Kudüslü Müslümanlar İslam ümmetinin onuru olan Mescid-i Aksa’yı canları ve malları pahasına korumaktadır. Sırf Mescid-i Aksâ’ya yakın olduğu için oturdukları küçük ve bakımsız evlerine milyon dolarlık teklifler getiren Siyonistlere evlerini satmamakta ısrar etmektedirler. Kudüs, müminlerin unuttuğu fakat gayrimüslimlerin hiç boş bırakmadığı bir yerdir. Kudüs, haksız bir işgal altındadır. Kudüs kurtulursa dünya kurtulur.

İşgal devletinin nihai amacı Kudüs’ü müslümansızlaştırmaktır. Bu şekilde buradaki İslam izlerini yok etmeyi planlıyorlar. İlk hedefleri Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine Sözde Süleyman Tapınağını inşa etmektir. Fakat bu planlarına engel olan müslümanları Kudüs’ten söküp atmayı başaramadılar ve Allah’ın izniyle başaramayacaklar. Bu yaptıkları zulümler Müslümanlar arasındaki dayanışmayı daha da güçlendiriyor Elhamdülillah.

İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın işgali kabul edilemez.

İsra ve Mirac’ın şehri Kudüs’ün işgali kabul edilemez.

Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail’in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm’in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs’ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut’un Kudüs’e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Süleyman’ın Kudüs’e hâkimiyeti insanlığa huzur getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs’ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir. Selahaddin Eyyub-i Kudüs’ü yeniden fethetmiş ve aynı şekilde oradaki tüm insanların her türlü hakkını teminat altına almıştır. Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Kudüslü müslüman kardeşlerimiz ilk kıblemizi savunmaktan ve onun için gerektiğinde canını vermekten kaçınmamıştır. Bugün halen devam eden olayların sebebi Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ve işgal yönetimi tarafından uygulanan giriş yasaklarıdır. Bu gün ise burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs’ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyrulur.”

Yapılan basın açıklamasından sonra ise Boyabat Müftülüğü’nde görevli İlçe Vaizi Rıza Kızılaslan tarafından çok anlamlı bir dua yapıldı.

Kaynak: Boyabat Bülteni.com

 

 

 

Boyabat Gündemi hakkında 16655 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.