Boyabat Kaymakam Fatih Aksoy’dan Yeşilyurt Köyüne Ziyaret……..

Kaymakam Aksoy ve beraberindeki heyeti  Köy Muhtarı Sinan Aşçı karşıladı.

Köy merkezinde toplantı salonunda gerçekleştirilen halk toplantısına köylüler yoğun ilgi gösterdi.

Köyün genel sorunlarının görüşüldüğü halk toplantısında Kaymakam Aksoy köylülerin istek ve şikayetlerini dinledi.

Sinop’un en büyük köylerinden biri olan ve  320 haneli 1776 nüfuslu köyün en büyük sorunlarının başında su ve çöp konuları geliyor.

Çeşmelerden su akmıyor.Her evin üstünde bir su deposu.Su şebekesi köyde kurulduğundan beri bu soruna hiç bir yetkili  bir çözüm bulamadı.

Kaymakam Aksoy’a evlerde çeşmelerden haftada bir ya da iki gün su aktığını belirten köylüler, bu iki günde sadece bir iki saat akıtılarak bu süreçte evlerin üstünde bulunan su depolarının dolması için adeta nöbet tuttuklarını belirttiler.Su varlığının mevcut olduğunu sıkıntının düzenli olarak günün 24 saati akıtılmamasının kaynağının tesbit edilmesini istediler.
Her evin önünde en az 2 veya 3 adet beyaz eşyanın özellikle çamaşır makinalarının su yüzünden arzalandığını ve bu duruma bir çare bulmalarını istediler.

Su sorunu ile alakalı olarak detaylı incelemelerde bulunacaklarını belirten Kaymakam Aksoy, kesintisiz su hizmeti için ne gerekiyorsa yapılacağını kaydetti.

Çöp Sorunu için Acil Çözüm Bekliyorlar

Bin 700’den fazla vatandaşın yaşadığı köyde toplanmayan çöpler büyük kirlilik yaratıyor.

Sokaklarda, ana yollarda, yeşil alanlarda toplanmayan çöpler halk sağlığını ve çevreyi tehdit ediyor. Köylülerin temizlik ve sağlık açısından acil çözülmesini istediklerikonulardan olan çöp sorunu için Boyabat İlçe Özel İdaresi ve Boyabat Belediyesi arasında imzalanan protokol ile çöplerin toplanacağı ve çöp konteynerlerin siparişinin verildiği yetkililerce köylülere iletildi.

Başkan Çakıcı ile çöp sorununun çözümü ile alakalı olarak konuyu istişare edeceklerini belirten Kaymakam Aksoy, yetkililerin vatandaşa hizmet etmek için çalıştıklarını, köylü, kentli ayırt etmeden ne gerekiyorsa yapmak için uğraş verdiğini belirtti.

Toprak Kaymaması Köylüleri Mağdur Etti.Karayolları ekipleri tarafından yapılan yol çalışması sırasında meydana gelen toprak kayması nedeniyle zarar gören evlerden ayrılmak zorunda kalan köylüler, misafirlikte ya da kirada oturduklarını, Sinop İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün evlerde oturulamayacağı yönündeki raporları nedeniyle evlerinde oturamadıklarını söyledi.

Toprak kayması nedeniyle 20 evin çatlaması ve zarar görmesi nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden köylüler, Karayolları yetkilileriyle bir çözüme ulaşamadıklarını belirtti.

Uzun süredir toprak kaymasından zarar gören evlerinde yaşayamadıklarını söyleyen köylüler; kirada, misafirlikte kalmaktan üzüntü duyduklarını, yetkili mercilerin bu sorunun çözümü için konuyla ilgilenmesini dile getirdiler.
Yerleşim yeri gösterilmesi, toplu konut yapılması gibi şeçeneklere de sıcak baktıklarını ifade eden köylüler, artık eskiden olduğu gibi kendi evlerinde oturmak istediklerini ifade ettiler.

Boyabat’ın en kalabalık köylerinden olan Yeşilyurt’un Muhtarı Sinan Aşçı, köyün sorunlarının çözümü için muhtarlık heyeti olarak da çabaladıklarını ifade etti.

Muhtar Aşçı devletin en kısa sürede; toprak kaymasından zarar gören evlerin akıbetini belirleyeceğine, su ve çöp sorununu çözeceğine inandıklarını belirtti.
Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının ardından Kaymakam Aksoy ve beraberindeki heyet, Yeşilyurt İlkokulunu ve toprak kaymasından zarar gören evlerin olduğu bölgeyi ziyaret etti.

Yeşilyurt Köyünde gerçekleştirilen halk toplantısı ve ziyaretler için açıklama yapan Kaymakam Aksoy: “Yeşilyurtlu köylülerimizle bir araya geldik. Amacımız vatandaşın sorunlarını dinlemek ve yakından görmek. Sorunların çözümü için kurum amirleriyle istişare halindeyiz. Köylüler su ve çöp sorunun çözümü için talepte bulunuyorlar. Toprak kaymasından zarar gören evlerin durumunun ne olacağını merak ediyorlar. Bizim görevimiz vatandaşımızın daha iyi yaşamasını sağlamak. Kaymakamlık olarak tüm kurumlarla irtibat halinde kalarak köyümüzün isteklerini en kısa sürede elimizden geldiğinde çözeceğiz. Bizi ağırlayan Yeşilyurtlulara teşekkür ediyorum.” dedi.

Yeşilyurt Köyü ziyarete Kaymakam Aksoy’a Boyabat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Uçar, Boyabat İlçe Emniyet Müdürü Oktay Çavdar, Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü M. Ali Ersoy, Boyabat İlçe Özel İdare Müdürü Kenan Esen, Boyabat Orman İşletme Müdürü Mustafa Diktaş, Boyabat Halk Sağlığı İlçe Müdürü Hayrettin Altındağ, Boyabat İlçe Müftüsü İsa Sağlam eşlik ettiler.

Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.