Bayezid (Büyük) Camii’nin İsmini, Niçin Beyazıt Yazıyorsunuz?

Yıllardır Boyabatlıların Büyük Camii dediği, daha sonra adı camiyi yaptıran Osmanlı Padişahı 2. Bayezid nedeniyle değiştirilen Büyük Camii’ye niçin doğru isim olan Bayezid değilde, Beyazıt diyorsunuz sorusunu Başbakana sorduk, yetkililer bakın ne cevap verdi.

Başbakana sorduğum soru ve yetkililerin verdiği cevabı sizinle paylaşıyoruz.

Sayın Başbakanım, ben Sinop’un Boyabat ilçesinde yaşıyorum, benim yaşadığım eve yaklaşık 150 metre mesafede olan çocukluğumdan itibaren Boyabatın merkez camii konumunda bulunan ve adını yıllardır Büyük Cami olarak bildiğimiz, hatta Camikebir Mahallesine adını veren caminin adını yıllar önce yapılan restorasyon sonrası camiyi yaptıran ecdadımız Osmanlı padişahı 2. Bayezid nedeniyle ismi değiştirilerek “Bayezid Camii” cami denmeye başlandı. Zaman içinde çeşitli eklemeler sonucu berbat bir görünüm alan Bayezid veya Büyük Camii yeniden restorayona alındı ve yaklaşık 2 sene sonra süren restorasyon tamamlandı ve geçtiğimiz cuma günü olan 15 Aralık 2017 günü ibadete açıldı.

 

Camiyi görmek amacıyla gittiğimde ise dehşet içinde kaldım. Caminin kapısının üzerinde ecdadımız Osmanlı padişahı Bayezid ismi yerine, yıllar boyunca ecdadımıza hakaret amacını güdenlerin kullandığı, ecdadımız Osmalı düşmanlarının uydurduğu ve beyaz köpek anlamına gelen “BEYAZIT” yazıyordu. Ben Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümünde eğitim gördüğüm için bu konuda çok hassasım ve bunun sehven yapılmış bir yanlış olduğuna inanıyorum. Ben bu yazıyı oraya asanlar hakkında şikayetçiyim, ayrıca bu caminin adının derhal doğru şekilde “BAYEZİD” şeklinde yazılmasını ve eğer her türlü kayıtlarda da ecdadımız Osmanlı padişahı 2. Bayezid’e hakaret edici şekilde İslam ve ecdadımız Osmanlı düşmanlarının uydurduğu ve hakaret amacıyla kullandığı, beyaz köpek anlamına gelen Beyazıt şeklinde yazıldıysa bu kayıtlarında derhal düzeltilmesini talep ediyorum.

Ben ecdadımıza bu şekilde hakaret edilmesini ve bunun bilinmesine rağmen yetkililerce göz yumulmasını kabul edemiyorum. Konunun ivedilikle sonuçlanıp tarafıma bilgi verilmesini istiyorum. İyi çalışmalar dilerim. (Size gönderdiğim Osmanlı Türkçesiyle yazılmış Aşıkpaşazade tarihinde ecadımız 2. Bayezid’in adı açık şekilde bellidir.)

Kaynak ; Boyabat Gazetesi

 

Boyabat Gündemi hakkında 16655 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.