Balatlar Kilisesi Arkeolojik Kazı Çalışmaları Devam Ediyor…

Balatlar Kilisesi Arkeolojik Kazı Çalışmaları

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, gerçek anlamda arkeolojik kazı çalışmalarının şimdi başladığını söyledi.

Sinop Balatlar Kilisesi arkeolojik kazılarının bu yılki bölümü, Prof. Dr. Gülgün Köroğlu başkanlığında 20 kişilik ekiple sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2010’da başlayan çalışmalarıyla ilgili olarak Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, gazetemize yaptığı açıklamada,Bu seneki kazı çalışmalarımız daha çok kamulaştırılmış alanlardaki eski yapıların kaldırılması ve palestra denilen büyük salondaki açmalarla, taban altında daha eski dönemlere ait yerleşimin bulunmasıyla ilgili.  Bu seneki çalışmalarımız 5 Eylül’e kadar sürecek.  Bu sene 7.yılımız. Yedi yıl içinde toprak üstünde görülen duvarlı olan mekanları çıkardık. Birde şimdi toprak altındaki mekanları kazıyoruz. Gerçek anlamda arkeolojik kazı şimdi başladı. 2014’den bu yana toprak altı kazı çalışmaları yapıyoruz. 20 kişilik bir ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruzdedi.

Kilisenin şimdiden Sinop turizmine katkı sağladığını belirten Köroğlu,Çok turist geliyor. Bayram boyunca yurtiçi ve yurt dışından ziyaretçilerimiz oldu. Özellikle yurtiçinden çok ziyaretçisi oldu.  Gelenlere biz burayı anlatıyoruz. Bununda bir turizmin parçası olduğunun bilincindeyiz şeklinde konuştu. 

 

Kaynak : Sinop Pusulası

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17308 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.