Azerbaycan’dan Sinop’a Kardeş Şehir Olma Teklifi…

adsıznh

 Bu sabah 10.40’ta Sinop Havaalanı’na inen Pasheyave ilk olarak 12.00’da Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ü makamında ziyaret etti.

Baki Ergül’le Sinop ve Türkiye gündemi hakkında konuşan Pasheyava başkanı Azerbaycan’a davet ederek Sinop ile Kardeş Şehir projesi teklifini sundu.

Ganira Pasheyeva, “Artık Azerbaycan’a gelmeniz gerekiyor. Sinop’a kardeş bir belediye de yapmak gerekir. İliniz deniz kıyısında bir bölge Azerbaycan’ın deniz kıyısından bir bölgeyle kardeş şehir yapmalıyız. Çünkü Türkiye’mizin çok bölgelerini kardeşleştirdik. Mesela Samsun’da kardeşti Sungay’la bizim ikinci büyük şehrimiz. Bu ne eder bu tabî ki bölgeler arası iş birliğine tabi ki etki verir. En azından gidiş geliş bir kültür projesi sağlamış oluruz. Biz bir bölge seçelim oda deniz kıyısında Sinop’un tam tabiat seviyesine uygun bir yer olsun. Biz de zaten Bakü Sungay hepsi kıyı bölgelerinde. Bizim Nabran diye bölgemiz var denizin kıyısında. Nabran’da bizim büyük bir ilimizdir çok büyük ama aynı sizin gibi kıyı şehri.” dedi.

Kardeş şehir fikrine sıcak bakan Ergül ise, “Biz özellikle Türkiye Cumhuriyetleri ile kardeşliğe hiçbir zaman hayır demeyiz. Sizin bu güzel teklifinizi kabul ederiz tabi bu işin prosedürüne uymak kaydıyla. Kardeşimizle kardeş oluruz. Siz bize bu anlamda bir taleple baş vuru yaparsanız bizde hemen prosedürün gerekliliğini yaparız ve böyle bir projeden çok mutluluk duyarız.”  diye belirtti.

Pasheyava ayrıca Sinop’ta bir sokağın adına da ‘Azerbaycan’ konulmasını, Azerbaycan’da da bir sokağa Sinop isminin konulmasını teklif etti. Karşılıklı sohbetlerin ardından ziyaret hediye takdimiyle son buldu.

Pashayeva şehir turunun ardından saat 16:30 Otel BOSSİNOP’ta basın mensuplarıyla bir söyleşi yapacak ardından da Türk Ocağı salonunda ‘Türk Dünyasının Dünü Bugünü Yarını’ konulu konferans gerçekleştirecek. Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva Pazartesi günü Sinop’tan ayrılacak.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.