AÇ Ayılar Köye indi,Köy Halkı Diken Üstünde….

ayii2

Sinop’ta bazı köylerde büyükbaş hayvanların ayılar tarafından telef edilmesi, vatandaşlarda tedirginliğe neden oldu.

 

Türkeli ilçesinde özel bir şirkette çalışan ve ek iş olarak hayvancılık yapan 3 çocuk babası Mehmet Özcan, yaptığı açıklamada, son dönemde ayıların evlerinin bahçelerine kadar geldiğini söyledi.

Ayıların meralara bıraktıkları büyükbaş hayvanlara saldırmaya başladığını anlatan Özcan, ayı vurmanın yasak olması nedeniyle saldırı karşısında önlem alamadıklarını ifade etti.

Özcan, konu hakkında yetkilileri bilgilendirdiklerini ancak henüz bir önlem alınmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Saldırının olduğu yer, ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta. Yani ayılar neredeyse artık ilçe merkezine inecek. Gündüz vakti hayvanlarımızı otlatmaya bıraktığımız meraya kadar geliyorlar. Son olayda beş büyükbaş hayvanımdan biri ayı tarafından parçalandı, diğerini yaralı olarak zor kurtardık. Yetkililerden bir an önce bu konuya çare bulmasını istiyoruz.” 

Ayı saldırısının sadece kendi köylerinde yaşanmadığını vurgulayan Özcan, “Bu olaylar komşu köylerimizdeki arkadaşlarımızın da başına gelmiş. İnsan kendi başına gelmeyince bir şeyden haberi olmuyor. Köylüler olarak mağdur durumda kaldık” ifadelerini kullandı.

ayii1

 

Boyabat Gündemi hakkında 18421 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.