Akademik yıl yağmur altında başladı

a(3)Sinop Üniversitesi tarafından düzenlenen 2015-2016 akademik yılı açılış töreni sağanak yağmur altında başladı.

 

Akademik yıl açılış töreni kapsamındaki ilk program Sinop Valiliği önünde düzenlendi. Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın’ın Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına Üniversite çelengini sunmasıyla gerçekleştirilen törende Üniversite öğretim üyeleri de hazır bulundu. Buradaki programın ardından Akademik yıl açılış programı, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde devam etti. Türkiye’nin Edebiyat Temalı İlk Uygulama Oteli Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde gerçekleştirilen programa Sinop Valisi Yasemin Özata Çekinkaya, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Albay Temel Çetinkaya, Belediye Başkanı Baki Ergül, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Üniversite Akademik ve İdari Personeli, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
REKTÖR DALGIN’DAN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, her geçen gün üniversitenin geliştiği, büyüdüğü ifade ederek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Rektör Dalgın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İki ayı aşkın bir süredir tebrik ve tanışma ziyaretlerinin devam ediyor olması, Sinop şehrinde Üniversitenin halkın gündeminde olduğunu, Üniversitemize karşı ilgi ve alakalarının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu bir taraftan bizi sevindirirken, bir taraftan da halkımızın,  Sinop eşrafının ve yöneticilerinin Üniversitemizden ve Üniversitenin yeni yönetiminden beklentisinin de o derece yüksek olduğunu göstermesi açısından bizim sorumluluğumuzu biraz daha artırmış olmaktadır.  Bu yoğun ilgiden şahsen benim çıkardığım ders şudur: Toplumun bütün kesimlerini kucaklayarak, bünyemizdeki her bir akademisyenin akademik tecrübesini ve bilimsel katkısını alarak; kentiyle bütünleşmiş, bölgesine katma değer üreten daha saygın bir Üniversite hedefine doğru, yararlı ve hızlı adımlar atmamız, bu uğurda gerekirse risk almamız gerektiği ve kısır çekişmelerle vakit kaybetme lüksümüzün olmadığıdır” dedi.
ÜNİVERSİTE İLE KENT ARASINDAKİ BUZLARI KIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Yapılan rektörlük seçimlerinin ardından oluşturulan yeni kadroyla birlikte üniversitede eksikliği hissedilen konuların üzerine gidileceğini belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Üniversite ve kent arasındaki buzları kırarak Sinop Üniversitesini kentle bütünleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dalgın; “Parçalanmış ailelerin bir araya gelmesi uğruna elimizden geleni yapmaya çalıştığımız gibi Sinop Üniversitesi ile kent arasındaki buzları kırarak Üniversiteyi Kentle bütünleştirmeyi hedefliyoruz. Bu maksatla bu akademik yıl içinde başlangıç yapmak üzere Üniversitemizi şirin kentimizin merkezinde temsil edebilecek mekanlarla buluşturmayı planlıyoruz” dedi.
TARİH YAZMAK VE TARİHİ DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN İDDİALI OLUN
Konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, başarıya giden yolun çalışmaktan geçtiğini söyledi. Dalgın; “Sizler geleceğimizin teminatı, bizim veli nimetimizsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir yılda Sinop Üniversitesine 50-60 trilyonluk bütçe ayırıyorsa bu tamamen sizlerin en üst düzey donanımla yetişmeniz içindir. Bizler ülke içinden ve dışından alanında uzman hocaları bulup Sinop Üniversitesine çekebilmek için saatlerce dil döküyorsak emin olun sizin daha güzel yetişmeniz içindir. Lütfen değerli olduğunuzu, bu necip milletin bugün olduğu gibi gelecekte de size çok ama çok ihtiyacı olacağını göz ardı etmeden kendinizi iyi yetiştirin. Siz bu millete bu devlete lazımsınız; birilerinin maşası olarak, günübirlik yaşamı alışkanlık edinerek kısa sürede saf dışı kalmaktan, tarihin çöplüğüne atılmaktan sakının; tarih yazmak ve tarihi dönüştürmek için iddialı olun, hain emeller taşıyanların değirmenine su taşımayın, aklınızı kimseye kiraya vermeyin.  Bu duygularla siz gençlerimize sağlık, izan ve başarı dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.
Rektör Dalgın’ın ardından bir konuşma yapan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop Belediyesi olarak Sinop Üniversitesi ile her türlü iş birliği yapmaya hazır olduklarını ve üniversitenin kent ile bütünleşmesine yönelik yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazır olduklarını vurguladı.
Törenin son konuşmasını yapan Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya ise Sinop üniversitesinde yapılan başarılı çalışmaları da yakından takip ettiğini dile getirerek, bu çalışmalara katkı sağlayan Akademik ve İdari personele teşekkürlerini sundu.
Konuşmaların ardından Sinop Üniversitesi Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine, Eğitim Fakültesine, Fen-Edebiyat Fakültesine, İlahiyat Fakültesine ve Mühendislik Mimarlık Fakültesine birincilikle yerleşen Fadime Tahtalı, Emine Alemdar, Elif İpek, Ayşe Çelik Kaya ve Veli Dağlı’ya hediyeleri verildi.
Akademik Açılış Töreni Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Erdem’in hazırladığı “Sualtı Fotoğraf Sergisi”nin gezilmesinin ardından verilen kokteyl ile son buldu.
Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.